zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kupujete matraci? Ujasněte si těchto 20 věcí

25.04.2020
Ekostyl
Ekologické stavění, bydlení
Zdraví
Kupujete matraci? Ujasněte si těchto 20 věcí

Pokud se rozhodnete pro klasickou volbu pěny, vsaďte na přírodní latex. Organická struktura kaučuku, který je základem přírodní latexové pěny zajišťuje velmi vysokou prodyšnost, stálost a termoregulační vlastnosti...

Klidný noční spánek na pohodlné matraci, aniž byste se museli celou noc přehazovat a otáčet, je luxus. Dnes, když každý pronásleduje své sny, je však osvěžující,skvělý noční spánek nezbytný.

Výběr nové matrace může být velmi frustrující - zejména když jste hotovi a unavení ze spaní na matraci, která prostě není pro vás to pravé. Nejenže je těžké najít vhodnou matraci, na které se vám bude dobře spát, ale je taky matoucí zjistit co všechny ty různé typy nabízejí. Když vstoupíte do předváděcí místnosti s matracemi, pravděpodobně se budete potýkat s horlivým obchodníkem, který chce, abyste si koupili nejdražší model na prodejně. Řekne vám, abyste si lehli a cítili všechny jeho život měnící výhody. Ale ležet na matraci na veřejnosti po dobu několika sekund pod zářivkovým světlem a ostražitým okem obchodního zástupce vám ani zdaleka nedá skutečnou představu o tom, jak se na ní budete cítit doma. Praktickou pomoc při výběru správné matrace však nabízí, jako téměř při všem, internet. Nás například zaujal test matrací Dormeo, který je neuvěřitelně detailní a poskytne vám množství užitečných informací ze světa matrací. My se dnes o to pokusíme také. Přinášíme vám 20 tipů, jak při výběru nové matrace nesáhnout vedle.

zdroj: Kaspars Grinvalds/shutterstock.com

1. Zaměřte se na pohodlí

Nejdůležitější věcí, kterou je třeba zvážit, je vaše vlastní úroveň pohodlí. I když si koupíte nejdražší matraci, nezískáte nejlepší spací zážitek svého života, pokud se na ní necítíte komfortně. Chcete-li najít matraci, která vám vyhovuje, musíte zvážit několik dalších faktorů, jako je velikost, pevnost a typ materiálů použitých v matraci.

2. Nehledejte jednu matraci, která je nejlepší pro každého

Hledejte svou nejlepší matraci. Matraci, která je pro vás nejvhodnější, nikoli matraci, kterou odborníci považují za nejlepší na trhu.

3. Najděte správnou velikost pro vaše potřeby

Najděte správnou velikost pro vaše potřeby. Pokud se cítíte omezeni úzkou postelí, pak potřebujete prostornější dvoupostel. Matrace velikosti 200x200 cm nebo 200x220 cm jsou vyráběny pro partnery a pro hlavní ložnice a nabízejí dostatek místa pro páry.

4. Štítky s údaji o tvrdosti matrace nejsou přesné

Pokud jde o tvrdost, nevěřte etiketám, střední a extra tvrdá. Extra tvrdá jedné značky může být ekvivalentní variantě střední tvrdosti jiné značky. Nemůžete těmto štítkům plně důvěřovat.

5. Vyzkoušejte matraci

Matraci byste měli vyzkoušet osobně.Většina obchodů s matracemi a postelemi vám umožní lehnout si na matraci, abyste si ji mohli otestovat.

6. Při nákupu online si přečtěte recenze spotřebitelů

To vám poskytne praktičtější představu o aktuálně dostupných matracích a umožní vám zúžit obrovské možnosti výběru.


Zdroj:dormeo.cz

7. Tvrdší není lepší

Pro správnou podporu páteře a dalších částí těla potřebujete dostatečnou tvrdost. Nadměrná však může způsobit nepříjemné tlakové body a zabránit, aby vaše páteř udržovala svou přirozenou křivku během spánku.

8. Měkčí není lepší

Příliš velká měkkost bude klesat pod střední částí páteře, což může způsobit špatné držení těla a vést k bolesti zad.

9. Nastavitelné vzduchové lůžko je jistá, ale drahá možnost

Protože pomocí dálkového ovladače můžete upravit tvrdost a měkkost, můžete si být jisti i bez předchozího testování matrace.

10. Dobré alternativy jsou matrace s více zónami

Pokud se vám zdá (a že se nemýlíte), že nastavitelné postele jsou příliš drahé, můžete zvolit matraci s různými podpůrnými zónami. Hledejte matraci, která je měkčí u boků a ramen, ale pevnější v oblasti páteře.

11. Rozhodněte se o rozpočtu a držte se ho

Ceny matrací se velmi liší, takže musíte nastavit cenu, kterou jste ochotni zaplatit, a nepřekračovat tuto částku.

12. Nespěchejte

Udělejte si čas a učiníte správné rozhodnutí. Poslední věcí, kterou chcete udělat, je přinést domů špatnou matraci a poté projít všemi útrapami s jejím vrácením.

13. Zvažte všechny možnosti

Věnujte čas prozkoumání jednotlivých typů matrací - pružinových, paměťové pěny, latexu vzduchových lůžek, vodních lůžek, atd., abyste našli nejlepší matraci a typ, který vám nejlépe vyhovuje.

14. Kovové pružiny jsou nejběžnější, ale ne nutně nejlepší

Pružinové matrace jsou náchylné k ochabování a alergenům, jsou hlučné a mají pružící efekt, který někteří lidé považují za nepříjemný.

15. Paměťová pěna zdaleka není dokonalá

Navzdory všem názorům, paměťová pěna není vždy tou pravou volbou. Má tendenci udržovat teplo, vypuzuje nepříjemný chemický zápach a její vlastnosti nevyhovují každému.

16. Přírodní latexová pěna není zlá

Pokud se rozhodnete pro tuto klasickou volbu pěny, vsaďte na přírodní latex. Organická struktura kaučuku, který je základem přírodní latexové pěny zajišťuje velmi vysokou prodyšnost, stálost a termoregulační vlastnosti.

17. Vodní postele nejsou pro každého

Vodní postele mohou sledovat tvar těla a být na pocit v pohodě, ale někteří lidé také cítí mořskou nemoc a závratě a taky vždy neposkytují dostatečnou podporu zad.

18. Hybridní matrace jsou stále populárnější

Pokud chcete těžit z výhod různých typů matrací, rozhodněte se pro hybrid, jakým je kombinace latexu a paměťové pěny, nebo pružin s vrchní vrstvou paměťové pěny.

19. Značka má hodnotu

Ne bezdůvodně jsou některé značky známější než jiné. Hledejte důvěryhodné značky, které mají kvalitní produkty a dobrou zákaznickou podporu.

20. Hledejte dobrou záruku

Záruka je samozřejmě nejdůležitějším aspektem systému zákaznické podpory značky matrace. Čím delší záruka, tím lépe.

Pár náhodných faktů, které jste o matracích pravděpodobně nevěděli...

Věděli jste, že postel, kterou tak dobře známe, je stará více než 5000 let? Nebo, že vaše matrace může být domovem 10 milionů roztočů? Jedna věc je jistá. Naše fakta o matraci polechtají vaši zvědavost. Zde je několik zábavných faktů o matracích, o kterých jste nevěděli.

Slovo matrace je arabské slovo, které znamená ,,hodit"

Kdysi se matrace skládala z hromady slámy svázané hrubou vazbou. Teprve když křižáci dosáhli Blízkého východu, objevili požitek z pohodlné matrace. Arabský svět už spal na polštářích. Jejich výraz pro polštář? Matrah, který pochází ze slova taraha, což doslova znamená ,,hodit".

Vodní postel je stará více než 5 000 let a byla vyráběna z kozích kůží

Ne, vodní postel nebyla vynalezena v 70. letech 20. století swingery, kteří nosili polyesterové košile. Ve skutečnosti bylo vodní lůžko vynalezeno Peršany v roce 3600 př. n.l. Použili kozí kůži naplněnou vodou k vytvoření matrace pro královské spaní.

První vinuté pružiny byly použity pro židle

První ocelové vinuté pružiny byly vynalezeny pro křesla v roce 1857, ale v konstrukci postelí se nepoužívaly až do roku 1865, což byla pravděpodobně druhá nejvlivnější událost roku toho roku (první byl konec americké občanské války). Trvalo to však až do 30. let 20. století než se pružinové matrace staly populárními.

Matrace nabízí domov 100 000 až 10 milionů roztočům

Běžná matrace může v sobě mít až 10 milionů roztočů (drsné, že?). Tradiční pružinové matrace nabízí těmto mikroskopickým zvířátkám spoustu prostoru, aby se potulovali a rozmnožovali. Tito malí kluci nejsou ve skutečnosti problémem, pokud nemáte alergie - pak se stanou velmi velkým problémem.

Napínací plachta byla vynalezena v roce 1958

Proč vkládáme na tento seznam fakt o napínací plachtě? Protože je možná nejlepší věcí, která se matraci může stát (a to nejhorší, co se může stát vám, když skládáte prádlo). Plachtu v roce 1958 vynalezla dáma jménem Berta Berman a pak už matrace nikdy nebyly tím co předtím.

Zdroj informací:

Zdroj: PR článek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí