zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prostějov pozastavil aplikaci glyfosátu,na plevel hledá náhradu

05.05.2020
Příroda
Urbánní ekologie
Prostějov pozastavil aplikaci glyfosátu,na plevel hledá náhradu

Prostějovská radnice pozastavila používání herbicidů s glyfosátem k likvidaci plevele na území města a prověří alternativní možnosti jeho odstraňování. ČTK to sdělil primátor František Jura (ANO). Petici požadující zákaz glyfosátu na území Prostějova před časem podepsalo zhruba osm stovek obyvatel města.

Chemické postřiky zaměřené na plevel se podle Jury nebudou v Prostějově provádět do doby, než se prověří všechny ostatní způsoby likvidace plevele. O navrženém způsobu hubení plevele poté budou informováni zastupitelé.

Zástupci radnice se o možnosti jiného způsobu likvidace plevele poradí s odborníky z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. "K tomu, abychom se mohli odpovědně rozhodnout a zavést alternativní metody potřebujeme i písemná stanoviska odborníků," podotkla primátorova náměstkyně Milada Sokolová (ODS).

Zákaz používání glyfosátu se už delší dobu snaží prosadit prostějovská opozice. Zastupitel Martin Hájek (Zelení/Na rovinu!) uvedl, že chemický postřik je v Prostějově často aplikován nesprávně, což ohrožuje zdraví obyvatel.

Podle prostějovské veterinářky Michaely Hejlkové má chemický postřik s glyfosátem zřejmě negativní vliv i na zdraví zvířat. "Jako každý rok se v tomto období setkávám s podivnými příznaky otrav psů, které se shodují časově a prostorově. Klinické příznaky jsou stejné, křeče nelze svádět na infekční onemocnění. Proto jsem se začala zajímat, jaké přípravky město na veřejných prostranstvích používá. Ráda bych, aby s tím přestalo," uvedla.

Omezit používání glyfosátu chtějí také radnice v dalších městech. Například olomoucký magistrát si objednal analýzu alternativního hubení plevelů a díky nákupu speciálního parního stroje se už letos výrazně sníží plocha, na které město plevel likviduje pomocí postřiku s glyfosátem.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí