zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesní školky slavily svůj Mezinárodní den chůzí

10.05.2020
Ekologické vzdělání a výchova
Lesní školky slavily svůj Mezinárodní den chůzí

V neděli 3. května se již potřetí slavil Mezinárodní den lesních mateřských škol. Po celém světě se k němu připojily školky z více než 20 států. V České republice si přibližně 120 lesních školek připomínaly tento den tématem chůze.

Oslavy připadají na den 3. května, kdy se v roce 1993 otevřela první oficiálně uznaná lesní mateřská škola v německém Flensburgu. Původně plánovaný puťák Českým Rájem se ale musel z důvodu mimořádných opatření zrušit. Přesto se školky rozhodly tento den oslavit společně putováním, i když každá zvlášť.

V lesních školkách probíhá vzdělávání ve venkovním prostředí, kdy děti tráví většinu času (70-90 %) v lese, na zahradě nebo v lesoparku. Děti se zde celostně rozvíjejí od podzimu do léta, a jsou stále v kontaktu s přírodou. Proto se tématem letošních oslav stala chůze, kdy se školky snažily upozornit na skrytý význam této jednoduché aktivity. "Chozením dochází ke vzniku důležitého propojování mezi levou a pravou polovinou mozku, čemuž pomáhá koordinace a kříźové pohyby rukou a nohou. Především u předškolních dětí je proto chůze velmi zásadní nejen pro motorický rozvoj, ale také pro rozvoj mozku, který se pohybem v nerovném terénu stále má co učit," říká předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová.

Lesní školky na oslavu chůze tvořily hmatové-smyslové chodníčky, kde mohly děti i dospělí pomocí bosé chůze zažít pohyb všemi smysly. "Bosá chůze stimuluje nervovou soustavu, a pomáhá dobrému držení těla. Při bosé chůzi zpomalíte, zaměříte pozornost na každý krok. Dítě se v takové činnosti plně soustředí, objevuje nové pocity, zvyká si na svět všemi smysly," dodává Tereza Valkounová. Hmatové chodníčky jsou dobrým doplňkem přírodních zahrad nebo městských lesů, kde není jinak možné dětem dopřát bosou chůzi. Tu děti ze zkušeností lesních školek mají velmi v oblibě, zejména v létě.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí