zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Student ZČU vytvořil systém na rozpoznávání nebezpečných hadů

11.05.2020
Technologie
Příroda
Student ZČU vytvořil systém na rozpoznávání nebezpečných hadů

Doktorand Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Lukáš Picek vytvořil pro švýcarský Institute of Global Health počítačovou aplikaci na rozpoznávání nebezpečných druhů hadů. Vědec z katedry kybernetiky fakulty aplikovaných věd, který je spoluautorem několikrát oceněné aplikace na rozpoznávání hub SvampeAtlas. Uspěl i v soutěži proti hladomoru a chudobě s aplikací na rozpoznání rzi pšeničné z fotografií pro africké země. Stovky týmů porazil svým řešením automatické detekce zvířat z fotopastí v Národním parku Serengeti v severní Tanzanii, řekla dnes ČTK mluvčí ZČU Šárka Stará.

Software pro ženevský institut pomáhá rozeznávat nebezpečné druhy hadů z fotografie, aktuálně 800 druhů. "Na uštknutí hadem zemře každý rok po světě přes 100.000 lidí a pro dalších 400.000 má fatální následky," řekla mluvčí. Plánovaná aplikace, která má být brzy zpřístupněna pro laickou veřejnost, by tak mohla zachraňovat životy. Na zadání pracoval dva měsíce s Miroslavem Valanem ze Stockholmské univerzity. Svůj úspěch představí na konferenci Geneva Health Forum, která byla kvůli koronavirové pandemii přeložena na 16. až 18. listopad.

Picek s dánským kolegou překonal 273 týmů ve vytváření počítačového programu na identifikaci rzi pšeničné z fotek. Rychlé rozpoznání choroby může předejít jejímu dalšímu šíření a zčásti zamezit dopadu na úrodu i možný finanční příjem zemědělců. Místo prezentace v Etiopii představili řešení 26. dubna na on-line konferenci ICLR.

V soutěži spoluorganizované firmou Microsoft porazili Picek s Valanem 810 týmů. Jejich software dokáže nejpřesněji rozpoznávat různé druhy zvířat na fotopastích v Tanzanii. Místo stanovených 60 dnů jim stačilo deset. "Systém se vyrovná rozlišovacím schopnostem člověka a tím umožňuje výrazně urychlit zpracování existujících dat. Doteď čekalo na manuální rozpoznání sedm milionů snímků, což vychází v přepočtu na jednoho člověka asi na dva roky dobrovolnických prací," uvedl Picek.

Student kybernetiky teď spolupracuje s Dánskou mykologickou organizací a firmou Google na rozvoji systému pro rozpoznávání hub. "Navyšujeme počet tříd na 2500 druhů a také zvyšujeme přesnost. Souběžně dokončujeme vydání webové aplikace na rozpoznávání hadů ve spolupráci s Ženevskou univerzitou a dále se věnuji rozpoznávání a detekování korálů," uvedl. Picka mrzí, že v ČR podobné spolupráce chybí.

Václav Prokš

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí