zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

22. květen - Mezinárodní den biodiverzity

22.05.2021
Příroda
22. květen - Mezinárodní den biodiverzity

22. květen se po celém světě již po jedenadvacáté slaví jako mezinárodní den biologické rozmanitosti. Tento den nám připomíná, jaký význam má pro lidskou společnost i planetu biodiverzita, tedy přírodní bohatství zahrnující rozmanitost všech genů, druhů i ekosystémů.

Ochraně biodiverzity se věnují jednotlivé země i celé mezinárodní společenství. Evropská komise před rokem schválila Strategii EU pro oblast biodiverzity, která přináší cíle ochrany přírody po roce 2020. Strategie navrhuje například zlepšení stavu nejméně 30 % chráněných území a také chráněných druhů, revitalizaci 25 000 kilometrů vodních toků nebo vysázení tří miliard stromů.

Vědecké poznatky dlouhodobě poukazují na to, že biodiverzita celosvětově ubývá. Přelomové informace přinesla zejména Globální hodnotící zpráva o biologické rozmanitosti a ekosystémových službách, kterou v roce 2019 vydal Mezivládní panel pro biologickou rozmanitost a ekosystémové služby (IPBES). Zpráva upozorňuje, že se výrazně zhoršuje stav přírodního bohatství planety i životně důležitých přírodních procesů a zrychluje se vymírání druhů. Tempo změn navíc v posledních letech narůstá. Za hlavní negativní faktory zpráva označuje změny ve využívání území, nadměrné využívání přírodních zdrojů, změnu klimatu, znečištění a invazní nepůvodní druhy.

Vedle negativních scénářů nabízí zpráva IPBES i pozitivnější pohled na věc. Podle vědců je možné přírodu chránit, obnovovat a udržitelným způsobem využívat, a současně přitom dosáhnout dalších cílů, jež si společnost celosvětově klade. Je k tomu ovšem třeba zásadního obratu směrem k udržitelnosti na hospodářské, společenské i politické úrovni.

Z hlediska ochrany přírody může být současná pandemie důležitým varováním, že způsob života naší civilizace je neudržitelný. Jak poukazují autoři zprávy IPBES, až 70 % nových onemocnění se na člověka přenáší z volně žijících živočichů a domácích zvířat. Příčinou jsou mimo jiné stále větší zásahy člověka do přírody, ať už se jedná o masivní odlesňování a rozšiřování zemědělských ploch, intenzivní zemědělství, těžbu nebo rozvoj infrastruktury, ale i nelegální obchod s živočichy.

Zdroj: dle materiálů MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí