zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostrava chce uzávěrou zamezit vzniku skládek sypkých materiálů

05.06.2020
Odpady
Šlendryján
Ostrava chce uzávěrou zamezit vzniku skládek sypkých materiálů

Ostravští radní schválili opatření, které má vést k omezení skládek sypkých materiálů v krajském městě. Na území města v této souvislosti vyhlásili stavební uzávěru. Opatření má přispět ke zlepšení životního prostředí ve městě, které dlouhodobě patří k nejhorším v zemi. ČTK o tom dnes informovala mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Stavební uzávěra začne platit od 9. června. Omezuje stavební činnost, která by vedla ke vzniku skládek se sypkým materiálem překračujícím množství 10.000 tun na volném prostranství. Výjimku mají místa, kde se takový materiál těží, nebo již povolené plochy pro odkládání tohoto materiálu. Podrobnosti včetně území, které uzávěra vymezuje, město zveřejní na webových stránkách. Uzávěra má platit do doby, než nabude účinnosti připravovaná změna územního plánu, která má řešit právě problematiku skladování sypkých hmot ve městě.

Změnu územního plánu inicioval podle mluvčí městský obvod Radvanice a Bartovice, kde se sypký materiál skladuje v největší míře.

"Náš obvod je extrémně postižený znečištěným ovzduším a skládky sypkého materiálu stav ještě zhoršují. Proto jsme iniciovali změnu územního plánu. Panovaly ale oprávněné obavy, že než nově schválený územní plán vejde v účinnost, některé lokality už budou změněné a zničené," uvedl starosta Radvanic a Bartovic Aleš Boháč (Sdružení nezávislých kandidátů Radvanice a Bartovice.)

Podle náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřiny Šebestové (ANO) je smyslem stavební uzávěry zamezit zřizování nových skladovacích ploch i rozšiřování těch současných nad kapacitu 10.000 tun materiálu.

"Dodržování opatření budeme nekompromisně vyžadovat, protože zásadní omezení skládek sypkého materiálu na celém území Ostravy zabrání dalšímu zhoršování kvality ovzduší ve městě. Zároveň omezí množství polétavého prachu, jehož jsou tyto skládky velkým zdrojem," doplnila Šebestová.

Rada města může povolit výjimku ze zákazu. Pouze ale v případě, kdy neohrozí sledovaný účel nařízení, tedy zlepšení kvality životního prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí