zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesníci opravili turistickou stezku z Račího Údolí na vyhlídku Čertova kazatelna

14.06.2020
Ekologická dovolená, cestování
Les
Lesníci opravili turistickou stezku z Račího Údolí na vyhlídku Čertova kazatelna

Olomoucký kraj: Turistická stezka k Čertovým kazatelnám v přírodní rezervaci Račí Údolí nedaleko Javorníku se dočkala opravy. První polovinu stezky opravila společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, s.r.o. - polesí Vápenná, která spravuje přilehlé lesy, s pomocí dotace Olomouckého kraje. Hlavním důvodem opravy bylo usměrnění pohybu turistů na vyznačené chodníky a zajištění jejich bezpečnosti.

,,Turisté si zkracovali stezku přes příkré lesní svahy, které pak trpěly erozí a navíc lidem hrozilo uklouznutí na kameni či kořenu. Nechali jsme proto postavit pevné zábradlí, které poskytne turistům dostatečnou oporu a zároveň jim zabrání vstupovat mimo vyznačenou trasu do lesního porostu, kde by mohlo dojít k poškození vzácné flory," informuje hajný Bc. Petr Valůšek z Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.

Obnova stezky s sebou nenesla pouze nové zábradlí, ale také komplexní úpravu terénu.

,,Museli jsme především nechat zpevnit a srovnat povrch stezky, který byl místy propadlý a po krajích velmi rozvolněný. Poté jsme mohli usadit dřevěné zábradlí. Kůly jsou vyrobeny z modřínu, aby vydržely co nejdéle. Samotné držadlo zábradlí je ze smrkového dříví," popisuje nově obnovenou turistickou stezku vedoucí polesí Vápenná Ing. Vlastimil Koňařík a dodává, že dřevo na výrobu zábradlí pochází z místních hospodářských lesů.

Turistická stezka vedoucí k oblíbeným vyhlídkám na Čertovy kazatelny je zatím opravena do první poloviny a částkou třicet tisíc korun ji pomohla zafinancovat dotace olomouckého kraje z Programu na podporu aktivit v oblasti životního prostředí a zemědělství 2019.

,,Stezku bychom rádi opravili až do jejího konce k Čertovým kazatelnám, ale takové jsou zatím jen plány, vše bude záviset na financích," vysvětluje výrobní ředitel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc, s.r.o. Ing. Arnošt Buček.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí