zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jubilejní desátý ročník ankety Alej roku zahájen. Která zvítězí letos?

13.06.2020
Příroda
Jubilejní desátý ročník ankety Alej roku zahájen. Která zvítězí letos?

Až do konce letošního října mohou lidé nominovat nejkrásnější aleje nebo stromořadí do soutěže pořádané spolkem Arnika[i]. Stačí zaslat fotografii s krátkým příběhem na web www.alejroku.cz. Celorepublikovou vítězkou se loni stala památná alej u Rakovnického potoka[ii]. Která se stane jubilejní desátou Alejí roku? O vítězi rozhodne veřejnost v internetovém hlasování.

,,Udělejte si výlet a objevujte nejkrásnější aleje naší republiky. Můžete například upozornit na alej, které hrozí zánik nebo která byla nově vysazená. Ať už jubilejní desátá Alej roku roste kdekoliv, těšíme se, až se s ní seznámíme," říká patronka ankety a muzikálová herečka Petra Vojtková.

Herečka a zpěvačka Petra Vojtková zve do soutěže v krátkém videu: https://www.facebook.com/arnika.org/videos/258797438521307/

Soutěžit[iii] může každý od června do konce října 2020. Během výletů a dovolených po celé České republice mohou lidé nominovat aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

Jako každý rok se soutěží o nejoblíbenější alej[iv] a nejkrásnější fotografii[v].

O nejoblíbenější aleji rozhodnou lidé hlasováním na webu www.alejroku.cz na podzim letošního roku. Arnika kompletní výsledky zveřejní v lednu 2021 a ocení všech 14 regionálních vítězů, kteří se mohou těšit na dárkové balíčky s poukazy od Foto Škoda, knihy o památných stromech nebo vstupenky do botanických zahrad po celé České republice. Absolutní vítěz jako hlavní cenu obdrží let balonem od Lucky Balon. Nejkrásnější fotografii vyberou patroni ankety[vi].

Pro vítěze fotosoutěže máme digitální zrcadlovku značky Canon.

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste vysadili, a o které budete pečovat i v příštích letech. Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.


Poznámky pro editory

[i] Více o anketě Alej roku: www.alejroku.cz

[ii] Více o památné aleji u Rakovnického potoka: www.alejroku.cz/2019/pamatna-alej-u-rakovnickeho-potoka

[iv] Kompletní pravidla ankety o nejoblíbenější alej nebo stromořadí: www.alejroku.cz/pravidla-ankety

[v] Kompletní pravidla soutěže o nejkrásnější fotografii: www.alejroku.cz/pravidla-fotosouteze

[vi] Patroni Aleje roku: www.alejroku.cz/nasi-patroni

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí