zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Celníci zadrželi kamion při nelegální přepravě 18 tun odpadu

12.06.2020
Doprava
Odpady
Šlendryján
Celníci zadrželi kamion při nelegální přepravě 18 tun odpadu

Kamion s více než 18 tunami odpadů z Německa zajistili v květnu olomoučtí celníci při běžné kontrole zaměřené na přeshraniční přepravu odpadů. Kamion ve speciálních vacích převážel bílý prášek, v dokladech ale byla pouze zmínka o čistém plastu a pryži. Nelegálně převážný odpad byl vrácen zpět do Německa. ČTK to dnes sdělila mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj Marie Bortlová.

Celníci si v druhé polovině května vytipovali ke kontrole nákladní vozidlo s českou státní poznávací značkou. "Kamion převážel odpady z Německa do České republiky. Jízdní souprava přepravovala bílý zapáchající prášek ve vacích, což bylo v rozporu s uvedenými údaji v průvodních dokladech. Tam bylo uvedeno, že se jedná o čistý plast a pryž. Celníci vozidlo odstavili," uvedla Bortlová.

Rozporem mezi převáženým druhem odpadu a údaji uvedenými v průvodních dokladech kamionu se zabývalo ministerstvo životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí. "Správní orgány podezření z porušení podmínek pro přepravu přeshraničního odpadu potvrdily. Zadržený odpad s bílým práškem celníci vrátili zpět do země původu, tedy do Německa," dodala Bortlová.

Podobný případ řešili olomoučtí celníci v polovině dubna. Tehdy při kontrole odhalili tři kamiony, které nelegálně přepravovaly téměř 70 tun odpadů. Dvě nákladní auta s polskou a jedno s českou státní poznávací značkou převážely odpady z Německa a Rakouska. Odpad vydávaný za čistý plast byl vrácen zpět do zemí původu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí