zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pravidla pro výrobky s ukončenou životností míří ke schválení

18.06.2020
Zpětný odběr
Pravidla pro výrobky s ukončenou životností míří ke schválení

Pravidla pro odběr a využití výrobků s ukončenou životností, která se týkají elektrozařízení, baterií nebo pneumatik, Sněmovna dnes posunula ke schvalování. Poslanci k návrhu předložily dvě desítky úprav, které se týkají například provozu sběrných míst. Ke schvalování se Sněmovna sejde pravděpodobně až na příští schůzi.

K novinkám zákona patří zavedení principů takzvané ekomodulace. Znamenají, že výrobky by byly zatíženy recyklačním příspěvkem podle míry svého dopadu na životní prostředí. Cílem je ekonomicky zvýhodnit výrobky, jejichž používání či likvidace představují menší ekologickou zátěž.

Zpracovatelé elektroodpadu se obávají toho, že navrhované zavedení povinné certifikace, kterou by museli získat, by mohlo znamenat konec řady z nich. Ohrožena tak má být většina z 200 subjektů včetně chráněných dílen zaměstnávající zdravotně postižené.

Příspěvky za zpětný odběr elektroodpadu, jeho opětovné použití, recyklaci a osvětu platí jednotliví výrobci takzvaným kolektivním systémům. Jde o neziskové organizace, které zajišťují sběr a recyklaci.

Výše recyklačního příspěvku už v současnosti závisí na náročnosti zpracování daného elektrospotřebiče, jiná je u pračky či mobilního telefonu podle možnosti jeho využití. Nově má podle vládní předlohy odrážet náročnost recyklace i u jednotlivých druhů výrobků.

Do závěrečného kola schvalování se zatím nedostala novela zákona o obalech, jejíž posuzování poslanci dnes nestihli dokončit. Novela by mohla mimo jiné rozšířit dobrovolné zálohování PET lahví. Poslanci se k dokončení jejího projednávání dostanou nejdříve v pátek.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí