zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Paříž chce zakázat komerční lety na nejkratší vnitrostátní linky

27.06.2020
Doprava
Ekologická dovolená, cestování
Paříž chce zakázat komerční lety na nejkratší vnitrostátní linky

Francie se chystá zakázat komerční lety na nejkratší vnitrostátní linky. Chce tak předejít situaci, že nízkonákladové letecké společnosti obsadí linky, které musela opustit Air France, když chtěla získat záchranný balík. Vlajkový letecký přepravce dostane státní pomoc v objemu sedmi miliard eur (téměř 187 miliard Kč), a to v podobě státních půjček i státem garantovaných úvěrů od bank. Za to musí zeštíhlit vnitrostátní lety o 40 procent.

"Jestliže něco žádáme po Air France, neznamená to, že se pak objeví nízkonákladové aerolinky a začnou nabízet své služby," konstatovala dnes v rozhlasové stanici RMC francouzská ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová. Ve Francii působí mimo jiné irský Ryanair a britský easyJet.

Komentář francouzské ministryně ilustruje případnou řetězovou reakci v oblasti ekologie, která je spjatá se záchranným balíkem letecké skupině Air France-KLM. Tento přístup by postavil Francii po bok Rakouska, které státní pomoc tamní divizi letecké společnosti Lufthansa podmínilo omezením krátkých letů.

Borneová zopakovala, že francouzský stát leteckou společnost Air France požádal, aby uspíšila přechod k ekologičtějšímu provozu. Zahrnuje to i citelnou redukci letů, u nichž existuje alternativní spojení vysokorychlostní železnicí kratší než dvě a půl hodiny.

Francouzská ministryně také řekla, že by ráda sledovala příklad Rakouska, které zvažuje zavést pravidla ohledně cen letenek. Cestu letadlem za jedno či 15 eur považuje francouzská ministryně za skandální, je pro stanovení minimální ceny letenky.

Rakousko zavede na krátké lety pod 350 kilometrů příplatek 30 eur. Cena letenky nemůže být podle Vídně nižší než poplatky a daně, a neměla by tak klesnout zhruba pod 40 eur (téměř 1100 Kč).

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí