zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kampaň #ProtectWater slaví vítězství: Evropské vodní zdroje zůstanou chráněny před znečišťováním

25.06.2020
Voda
Kampaň #ProtectWater slaví vítězství: Evropské vodní zdroje zůstanou chráněny před znečišťováním

Evropská komise odmítla oslabení Rámcové směrnice o vodách, které loni prosazovalo několik států a průmyslová lobby. Změna legislativy by uvolnila cestu například vyššímu znečištění hnojivy, pesticidy nebo živočišnými odpady a Evropané by brzy přišli o zdroje pitné vody. Řeky, jezera, podzemní vody a mokřady na území celé Evropské unie tak zůstanou chráněny.

,,Je to krok správným směrem. V nevyhovujícím stavu je nadále 60 % evropských vod, nyní je na čase, abychom se soustředili na nápravu. Například v dílčím povodí dolního Labe a Ohře bylo v roce 2015 v dobrém stavu jen 9 z celkových 142 vodních útvarů povrchových vod. Čas se ovšem velmi rychle krátí, podle směrnice jen do roku 2027," říká Vlastimil Karlík z Arniky.

Evropská komise po dvou letech ukončila proces posuzování účelnosti Rámcové směrnice o vodách rozhodnutím, že tato směrnice splňuje svůj účel a není třeba ji měnit. Předcházela mu celoevropská kampaň #ProtectWater, do které se zapojilo více než 130 nevládních organizací z celé Evropy včetně Arniky a která upozornila na možné dopady oslabení směrnice. Díky tomu se během veřejných konzultací vyslovilo přes 375 tisíc Evropanů pro zachování přísné ochrany vod. Dopis na podporu zachování směrnice také podepsalo přes 6000 evropských vědců.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí