zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vídeň má "cool" uličky

12.07.2020
Ekologická dovolená, cestování
Urbánní ekologie
Vídeň má  cool  uličky

Léto ve městě není vždy příjemné a jednoduché. Ještě složitější bývá ovšem nalézt stinné místo, které by nabízelo chládek a odpočinek. Aby Vídeň právě taková místa svým obyvatelům mohla nabídnout, zřídila v celkem 18 čtvrtích tzv. ,,cool" uličky, v kterých jsou instalovány sprchy s vodní mlhou. O příjemné posezení a odpočinek se postarají i pohodlné židle umístěné ve stínu a dostatek zelených rostlin.

Vzhledem k probíhajícím klimatickým změnám bývá léto ve městě stále náročnější. Vídeň, která i letos počítá s četnými tropickými dny, se proto rozhodla svým obyvatelům léto ve městě zpříjemnit. V celkem osmnácti čtvrtích zřídila Vídeň 23 ochlazovacích stanovišť, v kterých obyvatelé naleznou nejen místo pro odpočinek, ale i prostor pro setkání se sousedy. ,,Klimatické změny jsou čím dál tím citelnější, a proto musíme jednat. ,,Cool" uličky jsou místem, kde se mohou setkat lidé ze sousedství a kde v horkých měsících naleznou chládek", vysvětluje princip ,,cool" uliček místostarostka města Birgit Hebeinová. O chlad v ulicích se vedle speciální vodní mlhy postarají i stromy, kašny a speciální stínidla. K dispozici jsou již od 22. června a v ulicích zůstanou až do 20. září. Starat se o každé stanoviště budou vždy dvě osoby, které návštěvníkům budou k dispozici i pro dotazy. Výběr jednotlivých stanovišť neprobíhal náhodně, ale ve spolupráci s městskými částmi, které vytipovaly nejvhodnější místa i podle věkové struktury obyvatelů. Právě pro děti a starší lidi je dostatečný chlad v letních měsících nejdůležitější. V místech, kde se ,,cool" uličky nacházejí, zároveň platí zákaz pohybu aut i jejich parkování.

Zajištění dostatečného chladu v letních měsících je pro Vídeň prioritou. Za tímto účelem staví nyní i svůj první chladící park u Esterházyho parku či sází napříč celým městem nové stromy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí