zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obnovená stezka zavede turisty do pestrých lesů na kraji Brna

04.07.2020
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Obnovená stezka zavede turisty do pestrých lesů na kraji Brna

Brňané mohou vyrazit do přírody po obnovené naučné stezce v okolí Soběšic. Lesníci z Mendelovy univerzity chtějí na jednotlivých zastaveních stezky ukázat lidem pestrost tamních lesů a upozornit na to, jak obtížně se o ně pečuje v době klimatické změny. Pěšina má asi sedm kilometrů, řekl ČTK mluvčí univerzity Filip Vrána.

Na sedmi zastaveních si lidé pomocí QR kódů mohou načíst informace třeba o tom, jak rychle les roste a proč je cílem lesníků druhově pestrý porost. Na třech místech lidé najdou lavičky a stoly, které pro ně lesníci vyrobili z udržitelně pěstovaného místního dřeva.

Trasa začíná poblíž zastávky autobusu Malinová v Brně-Soběšicích a navazuje na historickou Naučnou stezku lesnickou. "Z této původní stezky zbyly pouze zděné prvky na začátku pěšiny, které byly obnoveny a doplněny dřevěnými prvky s výroky slavných osobností," uvedla v tiskové zprávě jedna z autorek současné podoby pěšiny Jitka Fialová z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelova univerzita.

Naučná stezka končí u památníku Karla Morávka, lesníka, který v první polovině 20. století spravoval lesy královopolského velkostatku. Věnoval pozornost také estetické a rekreační funkci lesů.

Jedním z cílů pěšiny je upozornit na pestrost lesů v okolí Brna, které jsou odolnější než smrkové monokultury. Lesníci například upozorňují na to, že i popadané ztrouchnivělé stromy mají svou funkci. "Zdánlivě mrtvé tlející dřevo přispívá k velké biologické rozmanitosti. Je plné neviditelného života - mikroorganismů. V pestrém a stabilním lese není nic mrtvé. Tiše v něm běží věčné perpetuum mobile přírody," řekla Fialová, podle které je Pěšina Karla Morávka díky malému převýšení příjemnou procházkovou trasou.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí