zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Shanghai Electric dokončila nejvyšší sluneční věž světa

12.07.2020
Solární energie
Shanghai Electric dokončila nejvyšší sluneční věž světa

Firma Shanghai Electric Dubai MSR dokončila nejvyšší sluneční věž na světě v rekordním čase

Společnost Shanghai Electric (index SHA: 601727) dnes oznámila, že dokončila sluneční věž Molten Salt Receiver (MSR) v rámci IV. fáze dubajského projektu DEWA, která má celkový výkon 700 MW pro výrobu solární energie a 250 MW pro výrobu elektřiny prostřednictvím hybridní fotovoltaické technologie. Společnost tuto věž, která je nejvyšší stavbou svého druhu na světě, postavila za rekordních 240 dnů, a to i přesto, že kvůli pandemii koronaviru bylo nutné přijmout rozsáhlá opatření. V současné době jde o největší světový projekt společné fototermální a fotovoltaické elektrárny, který se rozkládá na ploše 44 čtverečních kilometrů.

"Byl to velmi náročný projekt, zejména kvůli tomu, že jsme museli přijmout další opatření na zajištění ochrany zdraví a bezpečnosti lidí," řekl Abdulhameed Al Muhaidib, výkonný ředitel projektu NE1. "Více než 4000 stavebních dělníku, z různých zemí celého světa, pracovalo na tomto projektu jako jeden tým, aby splnily jeho náročné cíle."

Společnost Shanghai Electric, která je dodavatelem inženýrských, zakázkových a stavebních prací (EPC) pro firmu Noor Energy 1 (vlastník a investor projektu), dodala všem pracovníkům osobní ochranné prostředky (PPE) a zavedla postupy a opatření na ochranu před virovou infekcí. Díky přijatým bezpečnostním opatřením došlo jen k minimálnímu narušení časového harmonogramu, rozpočtu a postupu prací.

Sluneční věž MSR je vysoká asi 40 metrů a je postavena na horní části tělesa chladící věže, která je vysoká přibližně 222 metrů. Výsledná sluneční věž tak měří zhruba 262 metrů a je tak k dnešnímu dni největší solární elektrárnou na světě. Celkem se projekt skládá z "jedné sekce rovinných zrcadel pro soustředění slunečního záření, tří sekcí parabolických zrcadel pro soustředění slunečního záření a z fotovoltaických panelů", které dohromady disponují celkovým výkonem 950 MW. Po dokončení tento projekt bude vyrábět zelenou energii pro 320.000 domácností, čímž se sníží emise uhlíku o 1,6 milionu tun ročně. Projekt hraje významnou roli v dubajské energetické strategii do roku 2050. Strategii, v jejímž rámci má do roku 2020 být 7 % energie v regionu vyráběno z obnovitelných zdrojů, se tak daří plnit v předstihu, protože 9 % z celkového množství potřebné elektřiny (11.700 MW) pochází ze solárních nebo jiných obnovitelných zdrojů.

Princip výroby elektřiny je zde založen na procesu přeměny energií ("světlo-teplo-elektřina"), přičemž k výrobě se používá roztavená sůl, která do sebe absorbuje solární energii a je ohřívána prostřednictvím více než 1000 topných těles, která ohřívají všechnu sůl proudící ve věži MSR. Roztavená sůl následně prochází parním systémem, kdy vzniká vysokotlaká a vysokoteplotní pára, která pohání generátor turbíny.

Hydraulická ocelová ramena jsou umístěna tak, aby bylo možné přesně řídit zdvih v každém bodě. Před zprovozněním a instalací zařízení do věže je vše pečlivě zkontrolováno, k čemuž se používají vysoce bezpečné špičkové technologie. Bezpečnost provozu sluneční věže MSR zajišťují vnitřní hladinoměry, protikolizní zařízení a monitorovací zařízení. Pan Liou Ming-chua, zástupce generálního ředitele společnosti Shanghai Electric Power Generation Engineering Co., Ltd., řekl: "Úspěšná dostavba solární věže MSR umožnila společnosti Shanghai Electric získat cenné zkušenosti a vytvořila pevné základy v oblasti výroby elektřiny s pomocí technologie soustředění sluneční energie."

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí