zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Mostě je nová technologie na úplné zpracování odpadu

26.06.2020
Technologie
Odpady
Recyklace
V Mostě je nová technologie na úplné zpracování odpadu

Česká společnost vyvinula technologii, která zpracuje odpad na původní suroviny, ze kterých byl jeho obsah vyroben. Jedno ze zařízení funguje na Mostecku, další dvě jsou v zahraničí. Společnost s desítkou odborníků se vývoji za desítky milionů korun věnovala osm let. ČTK to řekl Miroslav Šilhan, ředitel společnosti LOGeco.

Technologie funguje na bázi katalytické depolymerizace, tedy procesu, při němž se odpad smíchá s chemikáliemi a katalyzátory a způsobí rozklad na původní suroviny, ze kterých byl obsah odpadu vyroben, popsal proces ČTK vedoucí vývoje Michal Halko. "Proces podporujeme teplotou, mícháním a získáme z plastů styren, benzen, etylstyren, což jsou látky, ze kterých se dají znovu vyrobit ethylen, polyethylen, propan," uvedl vývojář. Stroj podle něj umí zpracovat třeba komunální odpad, to znamená, že si stroj poradí i s netříděnou surovinou a zpracuje ji na jednotlivé složky.

Proces tak vytvoří látky, z nichž se dají vyrobit věci, které šly do stroje ve formě odpadu. "Cílem toho všeho je, že z odpadu děláte produkt. Ostatní technologie vytváří z odpadu produkt a odpad, ale tato technologie vrací suroviny, které vyrobil člověk, třeba kelímek, do původní podoby," uvedl Šilhan.

Technologie je určena městům, státům či firmám. Mohou být ve třech formách různých velikostí a jejich výroba včetně odvozu a instalace stojí od jednotek milionů do desítek milionů korun. Stroj mohou obsluhovat pouze dva lidé v jedné směně, kdy stroj za den zpracuje 15 tun odpadu.

Na výrobě se podílí několik předních českých i slovenských firem, mezi nimi jsou také Třinecké železárny na Těšínsku. Zatím existují tři stroje, dva jsou v zahraničí, kam chce Šilhan produkci primárně směřovat.

Technologie je podle ředitele zcela bezpečná a ze stroje vycházejí pouze páry a teplý vzduch. Životnost stroje je zhruba 25 let, poté se musí vyměnit jeden ze tří generátorů, v nichž se odpad přetváří na jednotlivé složky.

Do stroje nesmí podle zákona přijít kafilerní a infekční odpad. Nezpracuje například železo či písek. "Pouze organické suroviny," upřesnil Halko.

Tereza Sajdlová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí