zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aplikace

07.07.2020
Odpady
Recyklace
Urbánní ekologie
Zpětný odběr
Aplikace

O Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin se letos uchází dvanáct osobností s projekty, které v posledních pěti letech přispěly k prosazování udržitelného způsobu života nebo k ochraně přírody a životního prostředí. Vybraní laureáti a laureátky si pak odnesou svá ocenění 16. července v 17.00 na slavnostním předávání cen v Senátu. Všechny nominované představuje web www.cenajosefavavrouska.cz.

Jan Bareš získal nominaci za aktivitu v globálním hnutí Trash Hero, které pomáhal zakládat. Pořádá debaty, přednášky a úklidové akce. Po čtyřech letech působení v Česku se tu úklidům věnuje osmnáct základen, které uspořádaly na tři sta akcí a zapojily přes tři a půl tisíce lidí.

Za ekologicko-osvětový projekt Zahradou poznání si vysloužil nominaci Miroslav Šobr. Během sedmi let vzniklo v jihozápadních Čechách téměř šedesát pamětních zastavení, které spolu s výsadbami starších odrůd ovocných dřevin a informačními panely připomínají osobnosti regionu Prácheňska.

Nominaci získala i starostka Nového Lískovce Jana Drápalová. Ta postupně přeměnila panelákové sídliště v klimaticky zodpovědnou čtvrť. Všechny obecní bytové domy, dvě základní školy, školky i radnice dnes mají nízkoenergetický standard. Zasloužila se také o vznik Parku pod plachtami s retenčním jezírkem, které využívá vodu ze střech okolních domů.

Miroslav Kubásek je ekolog a spoluorganizátor akce Ukliďme Česko. Nominaci získal za tvorbu aplikace Kam s ním. Jde o vyhledávač míst, kde se lze legálně zbavit nepotřebných věcí. V současné době obsahuje přes 50 000 míst po celém Česku.

O výjimečný počin se uchází i zahradník Radim Maleček, který se snaží oživovat krajinu kolem Kralic na Hané. Polní cesty vybíhající z obce osázel stromy, vytvořil loučky oseté regionální bylinnou směsí a zajišťuje i vodu pro malý mokřad.

Další nominovaný zahradník Tomáš Peka stojí za vznikem Arboreta Vrahovice. Díky jeho iniciativě vznikl v okrajové části Prostějova okrasný park s řadou vzácných stromů. Věnuje se také sadbě stromů v okolí, vyrábí a instaluje ptačí budky.

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek zase v lednu vyhlásil sbírku na pomoc Austrálii ničené rozsáhlými požáry. Za měsíc se podařilo shromáždit dvacet milionů korun, které putovaly na pomoc poraněným koalám a klokanům. Sbírka dál pokračuje a má přispívat k záchraně ohrožených zvířat.

O cenu se uchází i ekologický zemědělec Radim Pešek, který se přes dvacet let věnuje pěstitelství starých odrůd ovoce. V jeho sbírce ovocných stromů lze najít téměř neznámé a také odolnější druhy. Podílel se také na mapování starých odrůd v Bílých Karpatech.

Kamil Lisal si dal za cíl revitalizovat zaniklé mokřadní společenství v údolní nivě řeky Opavy, které bylo zničené intenzivním zemědělstvím. Jeho projekt Kozmické ptačí louky vedl k obnovení vodního režimu v krajině, rozvoji biodiverzity a návratu ptáků do původních hnízdišť.

Nominaci získala i bioložka Hana Svobodová, která se věnuje ochraně mořských želv. V současnosti vede projekt v jedné z ohrožených částí Indického oceánu. Podílí se také na vzdělávání místních dětí i dospělých v oblasti ochrany životního prostředí.

Manželé Tereza a Robert Plickovi vedou spolek Hlas zvířat, který se zaměřuje na ochranu práv zvířat. Letos prosadili novelu trestního zákoníku, kterou se zvyšují tresty za týrání zvířat, zavádí se nový trestný čin proti nelegálním množírnám a nový trest zákazu držení a chovu zvířat.

O cenu se ucházejí i Jan Bičovský a Pavel Sitek z Univerzity Karlovy, kteří iniciovali projekt obnovy domů v Hybernské ulici. Dnes je zde sdílená reuse dílna, Knihovna věcí, bezodpadová kavárna, funguje komunitou podporované zemědělství a pořádají se kulturní akce.

Fotografie nominovaných

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí