zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Youtuberky v akci, brněnská starostka, ekologická aktivistka a kybernetik: to jsou držitelé letošního ,,Vavrouška"

17.07.2020
Obecné
Youtuberky v akci, brněnská starostka, ekologická aktivistka a kybernetik: to jsou držitelé letošního ,,Vavrouška

Prestižní Environmentální Cenu Josefa Vavrouška nově získala od Nadace Partnerství hned pětice osobností.

V nové kategorii pro mladé si Ekozásek roku odnesly teprve náctileté Youtuberky Eliška a Anička Víravovy za ekologický kanál Sestry v akci. Porota ve stejné kategorii udělila cenu in memoriam aktivistce a novinářce Kristině Klosové, která tragicky zemřela před rokem. Cena za výjimečný počin putuje do brněnského Nového Lískovce. Převzala si ji tamní dlouholetá starostka Jana Drápalová, porotci ji ocenili za přeměnu panelového sídliště na klimaticky zodpovědnou čtvrť. Čtvrtá plastika od skláře Vladimira Kleina a šek na 20 tisíc korun putoval na slavnostním vyhlášení v Senátu Jiřímu Dlouhému. Kybernetik a specialista na environmentální vzdělávání z Univerzity Karlovy Dlouhý ocenění za dlouhodobý přínos vybojoval v konkurenci 14 dalších nominovaných. Všechny oceněné a jejich příběhy představuje web www.cenajosefavavrouska.cz.

O ekologická témata se Anička a Eliška Víravovy zajímají už odmalička. Ačkoliv je jim teprve třináct a patnáct let, samy si natáčejí a stříhají osvětová videa. Ty pak pravidelně publikují na Youtube kanálu Sestry v akci za záchranu života. Nejen svým vrstevníkům v nich radí, jak žít udržitelněji: zadržovat vodu na zahradě, omezit plýtvání nebo si užít prázdniny v eko stylu. ,,Všechno, co říkáme a ukazujeme ve videích, i samy žijeme," podtrhuje mladá laureátka Eliška. Výhru v soutěži plánuje dvojice investovat do rozvoje tvorby a svého dalšího ekologického projektu pro žáky základních škol. O své činnosti a plánech se sesterský tandem podělil ve vlastnoručně natočeném medailonku.

In memoriam získala cenu další mladá naděje českého ekologického hnutí Kristina Klosová. Jako aktivistka a novinářka stála za vznikem protiuhelného hnutí Limity jsme my, které speciální ocenění vavrouškovské poroty získalo vloni. Pomáhala nastartovat první český klimakemp: několikadenní akci zaměřenou na změny klimatu. ,,Na Kristině mě vždy fascinovat energie, se kterou se pouští po hlavě do těch nejtěžších úkolů a ještě zvládá být několik kroků před všemi ostatními. Byla to ona, kdo zásadním způsobem přispěl k tomu, že se nová generace českého klimatického hnutí propojila se světem," vzpomenul na kamarádku při udílení cen reportér Vojtěch Boháč. Klimatický aktivismus Klosové zachytila ve fotografiích Helena Zámkovská.

Další nástupkyni odkazu Josefa Vavrouška Janě Drápalové se povedlo v Brně-Novém Lískovci předělat do nízkoenergetického standardu přes tisíc obecních bytů, čtyři školy i budovu radnice. Za svůj unikátní Park pod plachtami, který do jezírka uprostřed sídliště svádí dešťovou vodu ze střech okolních paneláků, se již vloni dostala do finále o nejlepší projekt reagující na změny klimatu Adapterra Awards. Více se Drápalová o své činnosti rozpovídala ve videorozhovoru.

Jiří Dlouhý si převzal ocenění za dlouhodobý přínos díky práci pro univerzitní Centrum pro otázky životního prostředí. Odkaz svého někdejšího přítele a spolupracovníka Josefa Vavrouška dodnes rozvíjí jako předseda Společnosti pro trvale udržitelný život, která funguje z Vavrouškova popudu již od roku 1992. Dlouhý spolu s Vavrouškem spoluorganizoval také první konferenci ministrů životního prostředí v Dobříši, takto na tehdy přelomovou událost dnes vzpomíná. ,,Jirka je člověk nesmírně otevřený, vstřícný, vždy ochotný komukoliv účinně pomoci. Přitom nejde jen o technickou znalost, všechno jeho konání je úzce spjato s environmentální problematikou, které do hloubky rozumí," ocenil na Dlouhého práci jeho kolega Bedřich Moldan, sám laureát ceny z roku 2015.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí