zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministři EU jednali o prioritách německého předsednictví

20.07.2020
Politika
Ministři EU jednali o prioritách německého předsednictví

Ministři životního prostředí členských států EU se 13.-14. července zúčastnili neformální videokonference, organizované nastupujícím německým předsednictvím Rady EU. Diskuze se vedla o třech tématech - Plánu obnovy EU po pandemii covid-19, digitalizaci a životním prostředí a politice EU v oblasti změny klimatu. ČR na jednání zastupoval náměstek Ministerstva životního prostředí Vladislav Smrž.

V rámci projednávání Plánu obnovy po pandemii covid-19 se diskuze soustředila na otázku, jak zajistit, aby byla ekonomická obnova kompatibilní s cíli uvedenými v Zelené dohodě pro Evropu. ČR na jednání zdůraznila, že opatření k obnově ekonomiky EU musí být přizpůsobena potřebám jednotlivých států a sektorů. Z tohoto důvodu musí Plán obnovy respektovat národní priority a princip technologické neutrality. V rámci konference bylo také přijato ministerské prohlášení na téma Plánu obnovy po pandemii covid-19 [1].

Druhý den jednání se diskuze ministrů soustředila na téma navýšení redukčního cíle EU do roku 2030, na němž chce německé předsednictví dosáhnout dohody mezi členskými státy. Některé státy navrhují navýšení redukčního cíle EU do roku 2030 nejméně na 55 %. ČR nicméně zdůraznila, že Evropská komise bude teprve v září tohoto roku vydávat posouzení dopadu navýšení redukčního cíle EU na ekonomiku a individuální sektory. ČR dále upozornila, že jakákoliv diskuze ohledně navýšení redukčního cíle EU do roku 2030 musí reflektovat současnou situaci spojenou s pandemií covid-19 a se souvisejícím propadem ekonomiky EU.

Posledním tématem na programu byla digitalizace a životního prostředí, což je jedna z priorit německého předsednictví.

[1] Zde.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí