zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kam s ním? - Objemný odpad

20.07.2020
Odpady
Recyklace
Kam s ním? - Objemný odpad


Skříň, koberec, nebo matraci do klasické popelnice nenacpete. A ani do ní nepatří. Jedná se totiž o objemný odpad, u kterého platí trochu jiná pravidla než u běžných odpadků z domácnosti. Sice se rozměrných věcí obvykle nezbavujeme každý den, ale určitě se hodí vědět kam s nimi.

Definici objemného odpadu bychom v zákonech hledali marně. Ovšem v praxi tak můžeme označit jakýkoliv odpad, který je příliš rozměrný nebo těžký, aby se vešel do běžné popelnice či kontejneru. Může se jednat o stavební suť, nábytek, koberce, matrace, vybavení koupelen, kuchyní a všechny další rozměrné předměty, kterých se chcete zbavit.

Pozor na pokutu!

Asi všichni známe pohled na kontejnerové stání, které vypadá, jako by si vedle něj někdo postavil obývák. Někteří lidé tak řeší problém s objemným odpadem a čekají, že odpad zázračně zmizí. Popeláři však nemají v popisu práce odvážet odpadky okolo kontejner a jejich odklizení musí zajistit správce pozemku za své náklady. Proto za odložení odpadu u popelnic hrozí vysoké pokuty, například v Praze můžete zaplatit až 50 tisíc korun. A to se přece nevyplatí.

Vzhůru na sběrný dvůr

Nejlevnějším a nejjednodušším řešením, jak se zbavit objemného odpadu, je odvézt ho na sběrný dvůr. Nevíte, kde se sběrné středisko nachází ve vaší obci? Nevadí. Všechny sběrné dvory včetně kontaktních informací najdete přehledně v aplikaci Kam s ním?. Aplikace obsahuje mapu s téměř 4 000 sběrnými středisky po celé České republice, kde můžete odevzdat objemný odpad.

Na sběrném dvoře můžete zdarma odevzdat všechny typy rozměrného odpadu, nehledě na jejich materiál. Výjimku tvoří stavební suť a zemina, která bývá omezena množstvím. Od určitého objemu je nutno zaplatit poplatek.

Velkoobjemové kontejnery

Pokud máte větší množství suti či dalšího objemného odpadu, například po rekonstrukci, vyplatí se nechat si přistavit velkoobjemový kontejner. I tak ale počítejte s výdaji v řádech tisíců korun. Kontejnery na objemný odpad existují v mnoha velikostech a provedeních. Mohou se lišit výškou, velikostí, mít sklápěcí bočnice nebo otevíratelná vrata. Jsou vyráběny v rozměrech od 3 m3 do 40 m3, proto je dobré si předem ujasnit, jak velký budete potřebovat. Důležité je mít připravené i bezpečné místo, kam nákladní auto kontejner přistaví.

Některé obce přistavují velkoobjemové kontejnery do vybraných lokalit v určitých dnech v roce. Tam se můžete zbavit objemného odpadu zdarma. Data přistavení a další podrobnosti by vám měli sdělit na vašem obecním úřadě.

Více informací:

Odkládání odpadu u kontejnerů

O velkoobjemových kontejnerech

Nová metoda pro recyklaci matrací


Autorka: Kristýna Pavlíčková
Zdroj: www.KAMsNIM.cz

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí