zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Povodí Moravy odklidilo 200 tun naplavenin ze dvou vodních nádrží

25.07.2020
Odpady
Voda
Povodí Moravy odklidilo 200 tun naplavenin ze dvou vodních nádrží

Více než 200 tun naplaveného odpadu odklidilo v červenci Povodí Moravy z Brněnské přehrady a vodní nádrže Nové Mlýny na Břeclavsku. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Zaměstnanci přírodní i umělý odpad roztřídili a ekologicky zlikvidovali. Podle Chmelaře některé druhy naplaveného materiálu mají nepříznivý vliv na kvalitu vody, některé předměty ze skládek mohou být i rizikem pro lodě nebo plavce. Povodí proto vyzývá v období vysokých průtoků k opatrnosti při pohybu jak v řekách, tak ve vodních nádržích.

Podle mluvčího zachytily nádrže v červnu kromě povodní také tuny splaveného materiálu, proto Povodí zahájilo úklid už na počátku června. "Výrazným zvýšením hladin vodních toků se do řek dostává množství větví, odpadků a dalšího materiálu, který pak voda unáší. Vodní nádrže, které povodňové průtoky zachytávají a transformují, zachytí také obrovské množství spláví, které proud a vítr přinese do zátok a k hrázím vodních nádrží," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Podle něj se nejvíce materiálu dostává do nádrží na středních a dolních tocích. "V povodí Moravy to jsou především vodní nádrže Brno a Nové Mlýny, ze kterých jsme v červenci odtěžili dohromady 200 tun spláví," doplnil Gargulák.

Povodí proto s pomocí těžké techniky odstraňuje nežádoucí materiál z hladiny vodních nádrží i jezů. Odpad se následně suší a roztřídí a potom ekologicky zlikviduje.

Nejvíce matriálu se letos dostalo přítoky do vodní nádrže Brno. "Jenom z ní samotné vodohospodáři odtěžili více než 100 tun odpadního materiálu, 20 tun pak z jezů na Svitavě. S dalšími téměř 100 tunami si museli poradit na novomlýnských nádržích," řekl Chmelař. Další tuny spláví pak vodohospodáři odtěžili z přehrad Bystřička, Luhačovice, Letovice, Boskovice a Slušovice.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí