zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Thunbergová získala portugalskou cenu, milion eur daruje

23.07.2020
Klimatické změny
Thunbergová získala portugalskou cenu, milion eur daruje

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová věnuje milion eur (asi 26 milionů Kč), který v pondělí získala jako součást ocenění v Portugalsku, organizacím bojujícím proti klimatickým změnám a za ochranu přírody. Informovala o tom agentura Reuters.

Thunbergová se v pondělí stala držitelkou Gulbenkianovy ceny za lidskost, s níž je spojen finanční příspěvek ve výši milionu eur, což je víc, než dostávají laureáti Nobelovy ceny, připomněla agentura AFP.

Mladá aktivistka řekla, že 100.000 eur z ceny dostane kampaň SOS Amazonia, která nakupuje zdravotnické potřeby a poskytuje lékařské služby na dálku původním obyvatelům brazilského amazonského deštného pralesa v době koronavirové krize.

Dalších 100.000 eur připadne nadaci Stop Ecocide Foundation, která usiluje o to, aby Mezinárodní trestní soud v Haagu stíhal lidi zodpovědné za rozsáhlé ničení životního prostředí.

O tom, kam půjde zbylá část peněz, Thunbergová zatím nerozhodla. Ve videu zveřejněném na instagramu švédská aktivistka prohlásila, že milion eur je "víc peněz, než si kdy dokázala představit."

"Všechny peníze z ceny budou rozděleny prostřednictvím mé nadace různým organizacím a projektům, které pomáhají lidem zasaženým klimatickými změnami a ekologickou krizí, především na globálním jihu", kam patří chudé země Latinské Ameriky, Afriky, Asie a Oceánie.

Ocenění pro osoby a organizace, které novátorským způsobem usilují o zmírnění klimatických změn, uděluje nadace zesnulého ropného magnáta a filantropa arménského původu Caloustea Gulbenkiana, jenž prožil v Portugalsku posledních 13 let svého života. Porota Thunbergovou vybrala ze 136 nominovaných ze 46 zemí. Mladou Švédku vyzdvihla za to, že dokáže zmobilizovat mladou generaci k boji proti klimatickým změnám.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí