zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čtyřicítka cyklistů jízdou v Poodří podpořila výsadbu stromů a ochranu brouka páchníka

25.07.2020
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Čtyřicítka cyklistů jízdou v Poodří podpořila výsadbu stromů a ochranu brouka páchníka

Milovníky sportu a přírody přilákal v sobotu 18. července čtvrtý ročník benefiční cyklojízdy Tour de aleje. Účastí podpořili výsadbu stromů a alejí, obnovu hlavatých vrb, provoz ekoporadny a také ochranu vzácného brouka páchníka v Poodří.

,,Jsem rád, že jsem nad letošní Tour de aleje mohl převzít záštitu, neboť to je užitečná akce spojující zábavu s poučením a s ochranou přírody. Jsem také rád, jak úspěšně se mé kolegyně z úřadu pod vedením místostarostky Ivy Hrabovské zhostily úkolu vytvořit příjemnou atmosféru a laskavé zázemí pro všechny účastníky i pořadatele. Na počtu cyklistů se bohužel negativně podepsalo celodenní deštivé počasí. O to více si cením všech, které neodradily ani časté přeháňky, ani všudypřítomné roje komárů a absolvovali celou trasu," řekl Ing. Richard Ehler, starosta městyse Suchdol nad Odrou.

Na kratší trase se nejmenší cyklisté dozvěděli o krajině kolem Odry a jejích obyvatelích, prohlédli stále funkční vodní mlýn, konečně uviděli brouka páchníka a užili si loutkovou pohádku s pásmem písniček. Účastníci delší trasy navíc navštívili pramen Jesenické kyselky[i] a vyslechli jedinečné příběhy obyvatel Hrabětic, kteří obnovují staré cesty a sázejí stromy. Nakonec zavítali na exkurzi do rodinného ovocnářství České jablko [ii]v Lučicích.

V cíli na účastníky čekala prezentace elektrokol firmy 4ever, ekohrátky a alejový kvíz. O hudební doprovod se postaral Milan Šťastný[iii] a Hnutí Brontosaurus[iv]. Velkým lákadlem bylo setkání s netopýry, které připravila členka organizace ČESON[v] nebo prohlídka expozice letecké archeologie Muzea v Suchdole nad Odrou[vi]. Cyklojízda proběhla i přes nepřízeň počasí a nečekané zpřísnění opatření v souvislosti s koronavirem v Moravskoslezském kraji.

Výtěžek z Tour de aleje pomůže Arnice chránit krajinu se vzrostlými stromy a aleje. Stromy jsou totiž součástí krajiny a míst, ve kterých žijeme.

Tour de aleje se letos konala už počtvrté, tentokrát za podpory Moravskoslezského kraje a pod záštitou starosty městyse Suchdol nad Odrou Ing. Richarda Ehlera.


Poznámky

[i] Více o Jesenické kyselce na http://www.jesenickypramen.cz/

[ii] Více o ovocnářství České jablko na http://www.ceskejablko.cz/

[iii] Web Milana Šťastného https://stastnymilan.webnode.cz

[iv] Více o Hnutí Brontosaurus na https://www.brontosaurus.cz/

[v] Více o organizaci ČESON https://www.ceson.org/

[vi] Více o expozici na https://www.leteckemuzeum.eu/

Foto: Karel Kašík

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí