zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Místo pro přírodu: Šumavská Chválovna se rozrostla

08.08.2020
Příroda
Místo pro přírodu: Šumavská Chválovna se rozrostla

Chválovna u Vimperka je o hektar a půl větší! Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vykoupil další dva pozemky zajímavých podhorských luk. ČSOP vykupuje přírodně cenná území díky podpoře stovek dárců, kteří přispívají na konto veřejné sbírky Místo pro přírodu 9999922/0800.

Je tomu něco přes rok, kdy byl ze sbírky Místo pro přírodu vykoupen přibližně hektarový pozemek nedaleko Vimperka, na okraji chráněné krajinné oblasti Šumava. Lokalita nese jméno Chválovna a jedná se o převážně mokřadní louku s chráněnými druhy rostlin, jako jsou prstnatce májové, bradáčky vejčité či dřípatky horské.

V květnu letošního roku se na loukách navazujících na Chválovnu objevila na cedulích informace, že se prodávají. Na rozdíl od ,,původní" Chválovny se jedná o sušší, svažitější louky. O to lépe by se s loni vykoupeným pozemkem doplňovaly, vytvářely společně pestrou mozaiku různých typů podhorských luk. I přesto, že louky byly delší dobu bez pravidelné péče, což se projevilo v množství nahromaděné stařiny a postupným zarůstáním náletu lísek, bříz a osik, dochovaly se zde i zástupci zajímavější květeny - především v lesních lemech rostoucí kruštíky širolisté a ohrožené zvonečníky černé. Proto Český svaz ochránců neváhal a nabízené pozemky přikoupil.

O Chválovnu pečuje Šumavský pozemkový spolek při místní organizaci ČSOP. Jak s novými pozemky dále? Vzhledem k množství stařiny bude nutné lokalitu primárně pokosit. Zároveň proběhne bližší průzkum, jak botanický, tak i z hlediska přítomnosti hmyzích zástupců. Na jeho základě se stanoví podrobnosti péče o lokalitu. Předpokládáno je zavedení pastvy menšími přežvýkavci, nejspíše ovcemi, obdobně jako na nedaleké taktéž částečně vykoupené Velké Homolce.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí