zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Představení finalistů letošního Energy Globe - kategorie stavba

23.09.2020
Ekologické stavění, bydlení
Urbánní ekologie
Představení finalistů letošního Energy Globe - kategorie stavba

Veřejná kulturní polyfunkční budova

Předkladatel: město Chlumec nad Cidlinou

Stavba na Klicperově náměstí v Chlumci nad Cidlinou je příkladem komunitního projektu, který využívá moderních technologií ve prospěch místních obyvatel. Budova je bezbariérová, nízkoenergetická a veřejně prospěšná nejen pro obyvatele města, ale pro celý region Chlumecko. V jejích prostorách se nacházejí učebny a sál místní základní umělecké školy, studovna, turistické informační centrum i regionální knihovna.

Veřejná kulturní polyfunkční budova byla v Chlumci nad Cidlinou postavena po demolici předchozího staticky narušeného objektu. Realizace stavby probíhala pouze v režii města bez jakýchkoli dotací. Výsledkem je energeticky efektivní budova, jejíž provozní náklady jsou díky využití tepelného čerpadla a rekuperace vzduchu nízké. Stavba navíc citlivě kopíruje siluetu bývalého historického objektu přesně podle požadavků státní památkové péče.

Projekt veřejné budovy si kladl hned několik cílů. Jedním z nich bylo zvýšení návštěvnosti regionální knihovny. Díky jejímu umístění přímo ve středu města se počet registrovaných čtenářů zdvojnásobil. Knihovna navíc plní funkci informačního centra a stala se oblíbeným a bezpečným místem pro žáky, kteří čekají na spoje do okolních obcí.

Přibylo také zajímavých přednášek pro veřejnost - v budově probíhá například pravidelná výuka Univerzity III. věku pro seniory. Útočiště zde našla část ze 470 studentů místní základní umělecké školy, kteří se doposud museli tísnit v historické budově Majorátu. Umělecké využití má i sál, který slouží jak pro zkoušky dětského dechového orchestru, tak pro výuku mažoretek a baletu.

V čem je projekt výjimečný?

  • Realizace vysoce energeticky efektivní veřejné stavby sloužící místním obyvatelům.
  • Budova citlivě zapadá do historického konceptu hlavního náměstí.
  • Pozitivní přínos pro celou spádovou oblast regionu čítající asi 15 000 obyvatel.
  • Nízké provozní náklady budovy díky chytrému využití moderních technologií.

Moderní klinika budoucnosti

Předkladatel: Fakultní nemocnice Olomouc

Novostavba II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc je první nemocniční stavbou v České republice, která splňuje standardy pasivní budovy. Díky jejímu konstrukčnímu řešení je možné měnit vnitřní uspořádání kliniky podle aktuální potřeby a vývoje ve zdravotnictví. Jedná se tak o jedinečnou inspiraci pro další zdravotnická zařízení, jak skloubit potřeby náročného provozu se zodpovědným přístupem k životnímu prostředí.

Stavba budovy s pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím byla zahájena v únoru 2017 podle projektu architektonického studia Adama Rujbra. Celkové náklady dosáhly 398 milionů korun.

Provoz nové kliniky byl zahájen v září 2018. Sídlo zde našla špičková pracoviště II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc a také jednotka intenzivní péče. V objektu jsou i speciálně upravené pokoje pro obézní či jinak handicapované pacienty. Zdravé a komfortní vnitřní prostředí zajišťují mj. chlazené stropy, poprvé v ČR použité v zdravotnické budově.

V rámci projektu se počítalo rovněž s propojením nové kliniky s okolními budovami proskleným ocelovým tubusem o délce 50 metrů. Ten nyní umožňuje pohodlný přesun pacientů suchou nohou do chirurgického komplexu s centrálním rentgenem a operačními sály. Budova je navíc napojena i na moderní celonemocniční systém potrubní pošty pro přepravu vzorků do laboratoří.

Nová budova s podlahovou plochou 8 210 m2 disponuje průkazem energetické náročnosti budovy třídy B, což odpovídá spotřebě tepla na vytápění 8kWh/m2/rok. Díky tomu na energiích každý rok ušetří nemocnice cca 1 milion korun. Zelená retenční střecha navíc zadržuje dešťovou vodu a pomůže i z hlediska tepelné regulace budovy. Společně se stromem umístěným v atriu a popínavými rostlinami pak oživila celou budovu, která díky tomu zapadá do okolní krajiny i z ptačí perspektivy, stíní v parných dnech a pomáhá se tak vyrovnávat se změnami klimatu.

V čem je projekt výjimečný?

  • Jedná se o první nemocniční objekt v ČR, který splňuje standardy nízkoenergetické budovy.
  • Projekt ukazuje, že i složitý provoz může být energeticky efektivní.
  • Konstrukční řešení stavby umožní v budoucnu změnit její vnitřní dispozice.
  • Využití zeleně a dalších chytrých technologií například pro zadržení dešťové vody.
  • Příjemné vnitřní prostředí díky propracovanému systému chlazení, větrání, akustiky v kombinaci s dostatkem denního světla.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí