zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zemědělci budou znovu trávit hraboše Stutoxem. V nebezpečí je kriticky ohrožený sýček

05.09.2020
Příroda
Zemědělství
Šlendryján
Zemědělci budou znovu trávit hraboše Stutoxem. V nebezpečí je kriticky ohrožený sýček

Nejčernější obavy ornitologů se naplnily. Zemědělci opět mohou trávit hraboše jedem Stutox II. Povolení dnes vydal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) podřízený ministerstvu zemědělství. Česká společnost ornitologická se domnívá, že rozhodnutí je výsměchem nedávno schválenému záchrannému programu pro kriticky ohroženého sýčka. Pro tuto malou sovu, která se hraboši živí a polyká je vcelku, jsou hlodavci přiotrávení Stutoxem snadnou kořistí a zároveň extrémním nebezpečím, přímo směřujícím k vyhynutí této malé sovy, které u nás zbývá posledních 100-130 párů.

,,Největší nebezpečí hrozí sýčkům v jádrové oblasti na pomezí středních a severních Čech, kterým se letos velmi dařilo právě díky nadměrnému množství hrabošů. Vyvedli rekordních 95 mláďat," vysvětluje Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

Pro tuto kriticky ohroženou sovu přitom ministerstvo životního prostředí k 20. srpnu 2020 spustilo záchranný program. Nyní, o dva týdny později, ministerstvo zemědělství povolilo používat Stutox II, který sýčky ohrozí. ,,Resorty spolu o situaci nejednaly a není vůbec nastavený způsob, jak sýčky ochránit. Rozhodnutí ÚKZÚZ je pouze výsměchem schválenému záchrannému programu. Pokud sýčky otrávíme, je zbytečné pro ně vyvěšovat budky a dělat další opatření. Stát se není schopen domluvit sám se sebou," komentuje Vermouzek.

Zdroj: ČSO

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí