zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jiřičky na Luční boudě. Ornitologové v Krkonoších objevili nejvýše položené hnízdiště jiřiček v Česku

12.09.2020
Příroda
Jiřičky na Luční boudě. Ornitologové v Krkonoších objevili nejvýše položené hnízdiště jiřiček v Česku

Nejrozsáhlejší mapování hnízdišť jiřičky obecné v Krkonoších a Podkrkonoší letos zorganizovali ornitologové v rámci kampaně Pták roku 2020. Ornitologové Oblastní ornitologické sekce při Správě Krkonošského národního parku spolu s dobrovolníky od 1. června do 31. srpna 2020 prozkoumali území mezi hranicí s Polskem a linií obcí Harrachov - Vysoké nad Jizerou - Martinice v Krkonoších - Hostinné - Trutnov - Žacléř - Královec.

,,Jednalo se o nejrozsáhlejší mapování hnízd jiřičky obecné v Krkonoších a Podkrkonoší. Celkem se nám podařilo zmapovat 104 obcí nebo jejich částí a 72 horských bud či lučních enkláv. Zaznamenali jsme 3355 hnízd jiřiček. Z tohoto počtu se nacházelo 166 hnízd na horských boudách, 1 707 hnízd v horských a podhorských oblastech a 1482 hnízd v Podkrkonoší," říká koordinátorka sčítání Hana Trachtulcová z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické (VČPČSO).

Lidé často zaměňují jiřičky s vlaštovkami. Oba druhy jsou si nejen velikostně podobné, ale sdílí podobný životní prostor a mají i podobnou hnízdní strategii. Oba druhy si také slepují svá hnízda z kousků bláta. ,,Tvar hnízda jiřičky je kulovitý, v horní části má jen malý vletový otvor. Vlaštovky budují miskovitá hnízda a celá jeho horní strana je otevřená. Jiřičky hnízdí vždy na vnějších stranách různých objektů. Vlaštovky najdeme vždy pouze uvnitř budov," doplňuje Trachtulcová.

,,Více než 70 % jiřiček hnízdí v nadmořské výšce 350-500 m n. m. Nejčastěji se nacházejí na budovách zemědělských usedlostí a farem. Významným hnízdištěm ve městech jsou bytové domy a panelová sídliště. Nejvýše položená hnízdní kolonie s 52 hnízdy je na Luční boudě v nadmořské výšce 1410 m n. m. Zjištěné údaje o hnízdění jsme porovnali i s dostupnými daty z minulých let. Počty jiřiček v Krkonoších se od roku 2012 nemění, v Podkrkonoší mírně přibývají," konstatuje Dušan Vodnárek z Východočeské pobočky ČSO a předseda Oblastní ornitologické sekce při Správě KRNAP.

Ornitologové kromě sčítání uspořádali soutěž o nejzajímavější fotografii jiřiček v Krkonoších. Vítězkou se stala Angela Veselá z Rudníku se snímkem "Trnům navzdory", kde autorka zachytila hnízdo jiřiček mezi bodci, které měly jiřičky odradit. ,,Odedávna platilo za dobré znamení, když jiřičky zahnízdily na domě. Dnes se je lidé snaží nesmyslně vyhánět. Shazování jiřiččích hnízd v obavách z hromadícího se trusu pod nimi je v posledních letech dosti rozšířeným nešvarem. Často přitom stačí pod hnízdo umístit podložku, která trus zachytí," doplňuje Vodnárek.

A která místa mají jiřičky v Krkonoších nejraději?

Jilemnice Hrabačov, firma Devro - 150 hnízd

Vlčice, statek - 140 hnízd

Dolní Branná, statek - 120 hnízd

Martinice v Krkonoších, zemědělská usedlost - 120 hnízd

Pilníkov, statek - 81 hnízd

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí