zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Doporučení OECD k bezpečnosti výrobků

07.10.2020
Zdraví
Doporučení OECD k bezpečnosti výrobků

Dne 9. července 2020 bylo Radou OECD na návrh výboru pro spotřebitelskou politiku přijato doporučení k bezpečnosti výrobků.

Dne 9. července 2020 bylo přijato Doporučení k bezpečnosti výrobků Radou Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) na návrh výboru OECD pro spotřebitelskou politiku. Doporučení obsahuje přehled základních principů rámce bezpečnosti výrobků na národní i mezinárodní úrovni. Doporučení tak podporuje důsledný přístup k pravidlům pro bezpečnost výrobků napříč jurisdikcemi za účelem zvýšení jistoty a efektivity pro všechny zúčastněné osoby. Doporučení sjednocuje a aktualizuje šest dosavadních nástrojů pro bezpečnost výrobků (tzv. ,,OECD acquis" pro bezpečnost výrobků) přijatých v období mezi lety 1977 a 1984.

V posledních letech se výbor OECD pro spotřebitelskou politiku věnoval zejména využití behaviorálního pohledu na spotřebitelské chování za účelem zlepšení odezvy spotřebitelů na stahování výrobků. S ohledem na celosvětovou digitální transformaci se výbor OECD pro spotřebitelskou politiku zaměřil i na otázky bezpečnosti výrobků souvisejících s elektronickým obchodem a novými technologiemi jako např. internet věcí a umělá inteligence.

Výbor OECD pro spotřebitelskou politiku provozuje světový portál pro stahování výrobků. Jedná se o online platformu, která obsahuje informace o stahování spotřebitelských výrobků z více než 47 členských i nečlenských států OECD.

Rozsah Doporučení

Dokument doporučuje vytvoření silného regulatorního a politického rámce pro bezpečnost spotřebitelských výrobků. Zejména jde o:

  • zajištění práv spotřebitelů na bezpečné výrobky a včasné varování v případech, kdy se na trhu objeví nebezpečné výrobky nebo jsou nebezpečné výrobky zakázány či stahovány z trhu;
  • informování na základě spolehlivých důkazů a zdrojů dat včetně případného zřízení systému shromažďování dat o úrazech, rozvoj systematického řízení rizik a přístup k hodnocení srovnatelných mezi jednotlivými zeměmi, sdílení informací (prostřednictvím výboru OECD pro spotřebitelskou politiku), informační iniciativy; a
  • zvláštní pozornost věnovanou zranitelným spotřebitelům.

Znění Doporučení naleznete v přiloženém dokumentu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí