zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za ilegální skládku chemikálií na Jičínsku policie stíhá dva muže

10.09.2020
Odpady
Šlendryján
Za ilegální skládku chemikálií na Jičínsku policie stíhá dva muže

Za vytvoření nelegální skládky různých chemikálií ve velkých plastových kontejnerech v Budčevsi na Jičínsku policie stíhá dva muže ve věku 36 a 62 let. Za neoprávněné nakládání s odpady jim v případě odsouzení hrozí až pět let vězení, uvedl dnes mluvčí policie Aleš Brendl. Na skládku ukrytou v zahradě za roubeným domkem v centru obce policii a hasiče upozornil loni v září anonym. Následná likvidace skládky stála 3,1 milionu korun.

Skládku s chemikáliemi obvinění podle policie vytvořili mezi srpnem a říjnem roku 2018. "Bez ohledu na okolní bytovou zástavbu a vodní zdroje úmyslně a především zcela nevhodně uskladnili 49 plastových IBC kontejnerů. Některé z nich nesly od prvopočátku známky špatného technického stavu," uvedl mluvčí.

Sudy obsahovaly hlavně koncentrované odpadní kyseliny sírové a tekuté kaly s obsahem hliníku, fosforečnanů, železa, manganu a barya o celkové váze přes 70 tun. "U jednoho z kontejnerů došlo k částečnému úniku nebezpečných látek. Při jejich odvozu tak musela nastoupit těžká technika a odbagrovat kontaminovanou zeminu," uvedl mluvčí.

Likvidaci nelegální skládky loni v říjnu a v listopadu zajistilo město Jičín jako obec s rozšířenou působností. Specializované firmě město zaplatilo 3,1 milionu korun, které následně dostalo proplacené od Královéhradeckého kraje. Hejtmanství již dříve uvedlo, že pokud policie najde pachatele vzniku nelegální skládky, bude kraj úhradu vymáhat od něj.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí