zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Německý paradox: Demonstrace na podporu jaderné energetiky

08.10.2020
Atomová energie
Německý paradox: Demonstrace na podporu jaderné energetiky

Demonstranti před německými jadernými elektrárnami. Ještě před deseti lety běžný obrázek. Lidé protestovali proti využívání jaderné energetiky a požadovali její zákaz. Poté, co vláda Angely Merkelové po fukušimské havárii v roce 2013 rozhodla o odstavení všech německých jaderných elektráren do konce roku 2022, protesty ztratily smysl. Od začátku letošního září se přesto před německé jaderné elektrárny demonstranti vrátili. Požadují, aby v zájmu ochrany ovzduší a plnění německých klimatických závazků byl jejich provoz prodloužen.

V prvním říjnovém vydání o tom informoval respektovaný deník Handelsblatt. Víkendové demonstrace, které pořádá sdružení Nuklearia, dosud bez velkého zájmu celostátních německých médií proběhly před elektrárnami Brokdorf, Lingen, Grohnden, Isar 1 a Gundremmingen. Příští víkend se demonstranti mají sejít před šestou a poslední dosud provozovanou německou jadernou elektrárnou Neckarwestheim.

Podle Rainera Kluteho, předsedy sdružení Nuklearia, požadují demonstranti prodloužení provozu jaderných elektráren zejména proto, že neprodukují žádné skleníkové plyny. "Existují dvě velké otázky: co uděláme s jaderným odpadem a co budeme dělat s klimatem? Jaderný odpad můžeme vyřešit později, klima ale musíme řešit ihned", říká Klute.

Zdroj: Hejl servis s.r.o.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí