zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kanál Dunaj-Odra-Labe by odčerpal peníze z potřebných úprav krajiny

06.10.2020
Příroda
Voda
Vodní cesty
Kanál Dunaj-Odra-Labe by odčerpal peníze z potřebných úprav krajiny

Hnutí DUHA upozorňuje, že vládou včera schválené přípravě stavby kanálu stojí v cestě cenná přírodní území na české straně hranice s Polskem. Se stavbou by souviselo odlesnění níže položených cenných území, regulace řek a vysušení dosud mokrých částí povodí, čímž by přispělo k většímu riziku povodní.


Odhadované náklady stavby 15 miliard Kč by se mohly dle stavařů dostat na nejméně 311 miliard korun za návazný úsek Dunaj-Odra, který by nebyl výnosný před rokem 2080. [1] Téměř po celé délce navrhovaného kanálu a podél řek Moravy a Labe již přitom existuje modernizovaná železniční síť, jejíž přepravní výkon nevyužívá svoji plnou kapacitu. [2]

Hnutí DUHA v září představilo doporučení pro vládu, které by vedlo k lepšímu zachycení vody v krajině a pomohlo povodním zabránit a zároveň by vedlo ke tvorbě desetitisícům nových pracovních míst v regionech. [3]

Jan Skalík, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, řekl:
,,Nemůžeme si dovolit nyní utopit desítky či ve výsledku dokonce stovky miliard korun v ničení přirozených toků našich řek. Pokud budeme betonovat obrovská koryta, proti kterým se místní lidé bouří a málokdo je potřebuje, nezbudou nám peníze na zachycení vody přímo v krajině - abychom zabránili povodním a tragickému suchu."

,,Hnutí DUHA představilo srozumitelný plán na využití evropských prostředků, podle kterého bychom mohli vrátit život tisícům kilometrům našich řek, vytvořit meze, remízky a aleje v krajině a zrušit škodlivé meliorace. Abychom na to ale měli peníze, nesmíme je vyplýtvat v nesmyslných a megalomanských projektech, jako je kanál Dunaj-Odra-Labe."
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí