zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zařízení na likvidaci pneumatik u Litomyšle zatím nevznikne

15.10.2020
Odpady
Recyklace
Zařízení na likvidaci pneumatik u Litomyšle zatím nevznikne

Územní řízení na výstavbu depolymerizačního zařízení na likvidaci pneumatik v Pohodlí u Litomyšle bylo zastaveno. Firma Lamione SE, která projekt připravovala, nedodala požadované podklady, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Litomyšle Michele Vojáček. Litomyšl i okolní obce měly z provozu obavy a připravovaly memorandum pro zachování zdraví, životní úrovně a úrovně bydlení a životního prostředí.

"Kolem celého projektu panovala a panuje celá řada otazníků a nejasností, které se bohužel dodneška nepodařilo zcela vysvětlit," uvedl starosta Litomyšle Daniel Brýdl (Generace 89).

Firma Lamione SE chtěla z pneumatik pomocí pyrolýzy získávat olej, plyn a další látky, například síru, uhlík, plyn a ocel. Zařízení za 100 milionů korun mělo začít fungovat do poloviny roku 2021. Pneumatiky se měly v Brně, kam se svážejí, nadrtit a v Pohodlí pak likvidovat. Firma uvedla, že moderní technologie založená na indukci je zcela bezpečná.

V areálu bývalého vysílače, který investor koupil před třemi lety, se mělo denně zpracovat 20 tun rozdrcených pneumatik. V místě by se jich skladovalo 80 až 100 tun jako zásoba na několik dnů. Denně do lokality mělo přijet jedno až dvě nákladní auta.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí