zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Belgii vyčistí park od plastů pomocí obřího vysavače

15.10.2020
Odpady
Příroda
V Belgii vyčistí park od plastů pomocí obřího vysavače

Belgickou přírodní rezervaci u města Antverpy vyčistí od milionů malých kousků plastového odpadu za pomoci obřího "vysavače", napsala agentura Reuters. V soutěži vypsané správou přístavu v Antverpách uspěl stroj přezdívaný "Nul-o-Plastic", který vyvinula společnost Envisan, divize společnosti Jan De Nul Group.

Slanisko Galgeschoor, které zaplavuje příliv, se během let zaneslo kousky plastů z průmyslových zón a měst podél řeky Šeldy. Kousky plastů jsou příliš malé a četné, než aby šly posbírat ručně. V oblasti o rozloze 100 hektarů žijí ohrožené druhy ptactva a jedinečná vegetace.

Správa přístavu v Antverpách loni vyhlásila soutěž o nejlepší technologicky a finančně přijatelné řešení. Mezi padesátkou účastníků zvítězil chytrý "vysavač" na měkkých gumových pásech, který příliš nepoškozuje půdu ani rostliny.

Z přírodní rezervace by díky novému stroji mělo zmizet 7,5 tuny plastu. Vyšší podíl recyklace plastů dlouhodobě podporuje Evropská unie. V současnosti se v EU podaří zrecyklovat méně než třetinu plastového odpadu, upozornila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí