zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kladno chce zlepšit klima, chystá účast ve speciálním projektu

04.11.2020
Klimatické změny
Urbánní ekologie
Kladno chce zlepšit klima, chystá účast ve speciálním projektu

Kladno chce zlepšit klima v ulicích, ve spolupráci s ČVUT chystá účast ve speciálním projektu. O jeho podporu město žádá Technologickou agenturu ČR (TAČR). Součástí by měla být analýza i umístění různých prvků, například rozprašovačů vody či zelené zdi. Jednat se má o lokality, kde je nedostatek zeleně a zároveň velká kumulace obyvatel, třeba pěší zóny v centru města, dopravní uzly či náměstí. ČTK to na dotaz sdělil kladenský zastupitel a architekt Ondřej Rys (Volba pro Kladno).

Součástí analýzy by mělo být vyhodnocení ukazatelů, jako jsou teplota či množství oxidu uhličitého a polétavého prachu ve vzduchu. Meteostanice a senzory bude možné pořídit i v rámci projektu. Zapojit by se měli i obyvatelé, a to poukázáním na místa vyvolávající teplotní stres, tedy plochy, kde lidé především v létě bývají vystaveni vysokým teplotám.

"Máme tak za město možnost získat významné informace o teplotním klimatu ve městě a další podklady pro plánování rozvoje míst s vyšší kumulací obyvatel. V důsledku, tj. po instalaci zařízení v terénu, věříme, že se může zvýšit spokojenost obyvatel i návštěvníků a sníží se zdravotní rizika související s expozicí vyšších teplot, a to i na kulturních či společenských akcích," uvedl Rys.

Zda město se žádostí o podporu uspěje a projekt spustí, by podle něj mělo být jasné v prvním čtvrtletí příštího roku. V dubnu by mohl být zahájen a pokračoval by do prosince 2023.

"V projektu vidíme velký smysl, zaměřuje se přímo na občany. Navíc je pro nás vynikajícím doplňkem k mezinárodnímu projektu SPARCS, který primárně řeší chytrou energetiku, a který se na klima a funkčnost prostředí ve městě zaměřuje také," dodal zastupitel.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí