zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatelé Olomouce mají příští rok platit méně za odpad

10.11.2020
Odpady
Urbánní ekologie
Obyvatelé Olomouce mají příští rok platit méně za odpad

Olomoučtí radní schválili snížení ročního poplatku za komunální odpad o 12 korun z nynějších 816 korun za osobu na 804 korun. Návrh městské vyhlášky, která má poplatek příští rok snížit, v polovině listopadu projedná městské zastupitelstvo. ČTK to sdělil primátorův náměstek Otakar Bačák (spOLečně). Poplatek se pro každý rok vypočítává samostatně podle skutečných nákladů, které město v předešlém roce na sběr a svoz komunálního odpadu vynaložilo.

"Olomoučané zodpovědně třídí a objem komunálního odpadu se snížil, proto je výpočet pro maximální výši poplatku nižší než loni. Celkově bude pro město tedy částka vybraná z poplatků za odpad zhruba o 1,25 milionu nižší," uvedl Bačák.

Návrh vyhlášky obsahuje dvě nová osvobození od poplatku. První se týká obyvatel, kteří se zdržují nepřetržitě v zahraničí déle než půl roku v kalendářním roce, ve kterém má být poplatek uhrazen. Poplatek nebudou muset platit ani studenti přihlášení k pobytu v Olomouci na vysokoškolských kolejích.

Radní zároveň doporučili vypustit z vyhlášky osvobození od poplatku pro obyvatele ulic Nábřeží a Blahoslavova, které bylo zavedeno v minulých letech jako částečná kompenzace kvůli stavbě protipovodňových opatření v této části města. Město jim chce poskytnout kompenzaci jinou formou.

Loni radní a poté zastupitelé schválili pro letošek zvýšení ročního poplatku za komunální odpad z 660 korun na 816 korun za osobu. Poplatek za odpad olomoucká radnice předtím naposledy zvýšila na 660 korun v roce 2013 po devíti letech. V předchozích letech obyvatelé Olomouce platili ročně 492 korun.

Radnice už dříve vypočítala, že skutečné náklady na svoz komunálního odpadu jsou v přepočtu na obyvatele takřka o 200 korun vyšší, než byl dřívější poplatek 660 Kč. Rozdíl v předchozích letech dotovalo město.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí