zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová alej spojí Šatov na Znojemsku s Rakouskem

13.11.2020
Příroda
Nová alej spojí Šatov na Znojemsku s Rakouskem

Odborníci z brněnské Mendelovy univerzity a specializované firmy o víkendu vysadí u Šatova na Znojemsku asi 700 metrů dlouhou, převážně lipovou alej. Nové stromořadí spojí Šatov a jeho rakouského souseda Unterretzbach. V tiskové zprávě to dnes uvedl David Kopecký z Nadace Partnerství. Nadace spolu s Šatovem akci organizují, na výsadbě se také budou podílet.

Takzvanou Alej svobody vysadí k 31. výročí obnovené demokracie v České republice. Výsadba navazuje na předloňskou výsadbu Aleje svobody pod Řípem ke sto letům Československa a sametovou Alej svobody ve Vestci u Prahy k loňským kulatinám sametové revoluce. Přímo v Šatově výsadba naváže na už vysazenou Alej stého výročí republiky a také na bývalé československé opevnění a železnou oponu v Šatově.

"Šatovští plánují, že se místo do budoucna stane dějištěm přeshraničního setkávání a vinařských akcí. Na konci aleje chtějí v budoucnu vystavět Rozhlednu svobody," uvedl Kopecký.

Patronkou aleje se stala herečka Bára Jánová, jedna z hlavních postav seriálu Slunečná. Akce se bude konat s ohledem na hygienická opatření s omezením, neuskuteční se tak plánovaný happening.

Výsadba spadá do projektu Sázíme budoucnost, jeho cílem je zhruba do roku 2025 vysadit v Česku deset milionů stromů mimo les.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí