Čtvrtek, 25. dubna 2024

Novozélandská vláda vyhlásila stav klimatické nouze

Novozélandská vláda vyhlásila stav klimatické nouze

Novozélandská vláda vyhlásila stav klimatické nouze. Kabinet premiérky Jacindy Ardernové k symbolickému kroku připojil slib, že veřejné instituce dospějí do roku 2025 k uhlíkové neutralitě, tedy rovnováze mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry. Wellington toho chce docílit mimo jiné zrušením kotlů na tuhá paliva a nakoupením elektrických aut, píše agentura AP.

Ardernová prohlásila, že vláda obvykle vyhlašuje stav nouze v případě přírodních katastrof, ale pokud nezačne řešit klimatickou změnu, budou přírodní neštěstí i nadále častá. Dnešní krok prý vláda učinila s ohledem na budoucí generace.

"Tato deklarace je uznáním další generace. Uznáním břemena, které ponese, pokud to neuděláme správně a nezačneme nyní jednat," uvedla podle agentury Reuters premiérka před poslanci, kteří vyhlášení klimatického stavu nouze většinou schválili.

Proti vyhlášení klimatického stavu nouze hlasovali zástupci opoziční Novozélandské národní strany, podle nichž je deklarace pouze "mávání ctností", které postrádá praktická řešení.

Deklarace praví, že klimatická změna je jednou z největších výzev, jimž lidstvo čelí a zavazuje se minimalizovat globální oteplování. Konstatuje rovněž, že změna klimatu bude mít devastující dopad na Nový Zéland v podobě záplav, ničivých požárů, zvýšení hladiny moří či nedostatku vody.

Ardernová, která se svou Novozélandskou stranou práce nedávno zvítězila v parlamentních volbách a obhájila tak premiérský post, už dříve oznámila záměr nechat vysadit miliardu stromů. Kromě toho chce postupně zrušit průzkumy pro námořní těžbu ropy a plynu a docílit do roku 2030 stavu, kdy bude veškerá elektrická energie distribuovaná v zemi vyrobená z obnovitelných zdrojů, píše AP. Loni její vláda schválila zákon, jenž stanovuje cíl dospět k uhlíkové neutralitě země do roku 2050.

Nový Zéland se nyní přidal k 32 dalším zemím, které vyhlásily stav klimatické nouze už dříve. Jako první tak učinila loni Británie, následovalo ji například Irsko, Kanada, Francie či Japonsko.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů