zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak těžit z toho, že se netěží další zlato: Dell chrání životní prostředí díky oběhovému hospodářství

04.12.2020
Recyklace
Jak těžit z toho, že se netěží další zlato: Dell chrání životní prostředí díky oběhovému hospodářství

Zapojit se do oběhového hospodářství znamená pro společnost Dell to, že využije potenciál technologií, aby vytvořila novou hodnotu inovativními způsoby, a zároveň využije možnosti recyklovaného materiálu ke snížení ekologické záteže. Celá organizace přijala myšlenku oběhového hospodářství ve všech oblastech: od vývoje globální politiky přes recyklační možnosti v konkrétních zemích až po programy přinášející nová řešení, jako je například partnerství se společností Seagate, s cílem získat a znovu použít magnety vyrobené ze vzácných kovů.

Každý rok se po celém světě vyprodukuje 50 milionů tun elektronického odpadu. I když se snažíme likvidovat svá zařízení zodpovědně, pouze asi 20 % z nich je recyklováno v souladu s předepsanými normami. Kvůli nesprávnému zacházení nebo využíváním černých skládek, mohou tyto materiály nepříznivě ovlivnit životní prostředí a lidské zdraví. Kromě toho se čím dál více blížíme k vyčerpání přírodních zdrojů. Dell patří mezi výrobce počítačového vybavení, kteří snižují tuto ekologickou zátěž, jejich produkty lze recyklovat z více než 90 %.

Oběhové hospodářství oživuje nevyužitelné komponenty

Plastům z elektronického odpadu trvá přibližně šest měsíců, než projdou recyklačním procesem a využijí se při výrobě nového počítače. Když se vyřazená elektronika nedá již použít, např. darováním nebo vypůjčením někomu, kdo ji potřebuje, použijí se jejich díly k opravě a repasování dalších produktů.

Po rozebrání elektronického materiálu jsou plasty rozdrceny, roztaveny a poté smíchány s plasty z prvovýroby. Pokud z nějakého důvodu nelze použít materiál ve výrobním procesu, Dell jej předá někomu, kdo si s ním dobře poradí. Materiály jako plast, sklo a kovy se také často prodávají zpět na komoditní trhy, kde je nakupují jiní výrobci. Recyklovatelné plasty z komoditních trhů se používají v různých systémech již od roku 2008, přičemž v roce 2014 začal Dell využívat plasty získané z elektronického odpadu pro výrobu nových počítačových dílů. A také využívá plast získaný z oceánu. Nejlepší ze všeho na tom je, že tím šetří nejen peníze, ale současně chrání naše životní prostředí - dokonalý příklad toho, jak by mělo oběhové hospodářství fungovat.

Magnety ze vzácných zemin aneb recyklované zlato jako stavební kámen

Dell se neustále snaží vymýšlet nové možnosti využití recyklovaných materiálů, a proto se podílel ve spolupráci s výrobcem pevných disků Seagate a partnerem recyklačního programu Teleplan na pilotním projektu, který dodával magnety ze vzácných hornin zpět do tisíců nových pevných disků. Tento projekt fungoval na bázi oddělení magnetů, jejich rozdrcení a opětovného formování do magnetů nových.

Mnoho lidí si neuvědomuje, kolik drahých kovů je v technologiích použito: zlato, stříbro, hliník, měď, platina a mnoho dalších. Vzhledem k tomu, že míra recyklace elektronického odpadu se pohybuje kolem 20 %, existuje tu obrovská příležitost pro podporu oběhového hospodářství. A co víc, recyklace kovů, jako je zlato, může dramaticky snížit sociální a environmentální náklady ve srovnání s rudami získanými těžbou.

Dell používá plasty z recyklované elektroniky u více než 125 různých produktů

Není pochyb o tom, že je potřeba nastolit novou rovnováhu, která zlepší kvalitu životního prostředí, aniž bychom jej nadále ohrožovali využíváním omezených zdrojů Země. Nejedná se pouze o recyklaci elektronického odpadu, ale i jiných oblastí, které s tím souvisejí. Dell například dále spolupracuje s americkou společností Carbon Conversions na rekultivaci uhlíkových vláken, která jsou leteckým průmyslem vyřazována jako odpad. Řezáním, broušením a peletizací tohoto vlákna vyrobila Carbon Conversions vysoce recyklovatelnou směs, kterou lze použít k výrobě lehčích, pevnějších a tenčích notebooků.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí