zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Recykloliga Elektrowinu vylosovala první výherce z řad dobrovolných hasičů

13.12.2020
Recyklace
Zpětný odběr
Recykloliga Elektrowinu vylosovala první výherce z řad dobrovolných hasičů

V každém měsíci letošního roku počínaje červencem mohly sbory dobrovolných hasičů (SDH) získat za realizovaný sběr vysloužilého elektra jeden soutěžní los od kolektivního systému pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin. Šanci mají v rámci soutěže s názvem Recykloliga, která běží v rámci projektu Recyklujte s hasiči, ještě do konce prosince.

Hraje se o 20 výher v celkové hodnotě 34 000 korun. Prvních 10 bylo vylosováno za období červenec -září, druhá polovina projde osudím v lednu 2021 za období od listopadu do prosince 2020. Připravena je ale ještě cena pro Super vítěze, ta bude mít hodnotu 10 000 Kč. I ta se bude losovat v lednu příštího roku.

V první fázi bylo do osudí vloženo 614 losů, z nichž vzešla první desítka vítězů:

Výherce 1. místo

SDH Zlonice

Výherce 2. místo

SDH Velká Bukovina

Výherce 3. místo

SDH Klobuky

Výherce 4. místo

SDH Dobrovítov

Výherce 5. místo

SDH Chotětov

Výherce 6. místo

SDH Skorkov

Výherce 7. místo

SDH Dolany u Čkyně

Výherce 8. místo

SDH Koněprusy

Výherce 9. místo

SDH - Toušice

Výherce 10. místo

SDH Dražíč

,,Podmínkou účasti v soutěži je uskutečnění alespoň jednoho řádného svozu elektroodpadu v měsíci podle podmínek programu Recyklujte s hasiči," upozorňuje Roman Tvrzník, předseda představenstva ELEKTROWIN a.s.

Do projektu, jehož spuštění před 10 lety, v roce 2011, Elektrowin inicioval, se už zapojilo více než 1600 SDH. Zjednodušeně se dá říci, že sbor zorganizuje sběrnou akci a za sesbírané elektrospotřebiče dostane finanční odměnu. Případná výhra v Recyklolize je bonusem navíc.

Za 10 let fungování projektu se s pomocí dobrovolných hasičů podařilo vysbírat celkem 22 200 tun starého elektra. V průměru to představuje 15,7 tuny na každý aktivní sbor.

Nejvíc se v průměru sbírá v Olomouckém kraji, v těsném závěsu pak v kraji Karlovarském. V absolutních číslech vede Středočeský kraj se sběrem 4134 tun. Znamená to, že středočeští dobrovolní hasiči se postarali o 18,6 % veškerého elektra vysbíraného v rámci projektu.

,,Sbory dobrovolných hasičů působí skoro ve všech obcích ČR a jsou občany vnímány jako spolek, který se stará o bezpečnost, kulturu a sportovní vyžití v obci, na svou činnost si ale vždy musely finanční prostředky obstarat, jednou možností byl přitom i sběr šrotu," připomíná Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Elektrowin aktivní sbory od začátku finančně podporoval. Od startu projektu do současnosti bylo na odměnách hasičům vyplaceno na 40 milionů korun. Každý ze sborů, které se nejen zaregistrovaly, ale také skutečně pomohly sbírat staré elektro, tak získal v průměru 24 652 korun. Ty mohl využít na svou další činnost.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí