zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Roudnici zastavení svozu odpadu nutilo lidi jít na sběrný dvůr

18.12.2020
Odpady
Šlendryján
Urbánní ekologie
V Roudnici zastavení svozu odpadu nutilo lidi jít na sběrný dvůr

V Roudnici nad Labem na Litoměřicku před měsícem přestaly městské služby odvážet odpad z černých skládek. Díky třítýdennímu experimentu, o kterém rozhodlo vedení města, začali obyvatelé Roudnice více využívat služeb sběrného dvora, kam objemný odpad správně patří. ČTK to dnes řekl mluvčí města Jan Vancl.

Odpad z nezákonných skládek město neodváželo od 9. do 28. listopadu. Chtělo tímto krokem motivovat veřejnost, aby si více všímala svého okolí a tím i nezodpovědnosti lidí, kteří takové skládky vytvářejí.

"V průběhu tří týdnů se ukázalo, že lidé opravdu vyslyšeli naši zprávu a odpad se v takovém množství na ulicích neobjevoval. Byl až pětinásobně nižší objem oproti běžnému stavu. Zároveň jsme zaznamenali nárůst celkové hmotnosti odvezeného odpadu na sběrný dvůr až o 44 procent," uvedl Vancl.

U kontejnerů na sídlištích se často objevovaly elektrospotřebiče, velké kusy nábytku i celé obývací stěny. "Je pravdou, že jsme zaznamenali po ukončení akce opětovný nárůst odpadu v ulicích, ale rozhodně se nevrátil v takovém objemu," řekl Vancl.

Město akci zavedlo i kvůli tomu, že přicházelo o stovky tisíc korun ročně. Městské služby z veřejného prostranství totiž zbytečně odvážejí desítky tun materiálu, se kterým ujedou tisíce kilometrů. Do budoucna tak město podle Vancla bude monitorovat stav v ulicích a v případě většího nárůstu černých skládek přestane odpad opět vyvážet.

Roudnického občana vyjde svoz komunálního odpadu na 670 korun ročně. Město částku podle mluvčího nechce měnit, učinilo by tak pouze v situaci, kdy by se začaly černé skládky v ulicích objevovat ve stejné míře jako před experimentem.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí