zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak vybrat konvektor šetrný k přírodě i vašemu zdraví

14.12.2020
Vytápění, zateplení
Zdraví
Jak vybrat konvektor šetrný k přírodě i vašemu zdraví

Potřebujete si v zimě v některých místnostech přitopit? Ne každá nemovitost má centrální rozvod tepla, a tak musíme přemýšlet na různými alternativami. Jak ale vytápět rychle, účinně, levně a zároveň šetrně k životnímu prostředí.

Pokud máte v nemovitosti zavedenou elektřinu, máte na výběr například olejové radiátory, moderní infrapanely nebo klasické kovenktory. Výhodou konvektorů je jejich nižší cena a skladnost. Řada lidí se jich ale bojí kvůli tomu, že spotřebují hodně energie, nebo že ve vzduchu zbytečně víří prach. Není se ale čeho bát, novodobé konvektory už šetří energie i vaše zdraví. Čeho si při koupi všímat?

Termostat

Pokud jste se také rozhodli pro koupi konvektorů, určitě investuje do nových technologií, díky kterým se budete doma, nebo na chalupě cítit komfortně a zároveň nebude docházet k velké spotřebě energie.

Díky termostatu a časovači si můžete nastavit požadovanou teplotu na jakoukoliv část dne, například i na noc. Zdroj: Pixabay.com

Váš nový konvektor by tak měl mít termostat, díky kterému nastavíte potřebnou teplotu v místnosti. Pokud ji teplota okolního vzduchu dosáhne, konvektor se vypne a zapne se opět až bude potřeba.

Časovač

Během dne, kdy nejsme doma, může být v místnosti chladněji, zato večer je lepší si trochu přitopit. Potřebné teploty v určitých hodinách si můžete nastavit díky časovači. Nemusíte se tak sami starat o kontrolu konvektoru. Ten si bude regulovat teplotu sám. Některé moderní konvektory mají dokonce i funkci ECO, díky které je chod konvektoru ještě ekologičtější.

Jednoduché ovládání

Důležitá také je možnost přístroj jednoduše ovládat. Pokud bude ovládání složité, nebude se vám chtít pořád vstávat a měnit teplotu. Ovládací panel by tak měl být přehledný s viditelným displejem na přední respektive boční straně konvektoru.

Díky moderním technologiím můžete ovládat vaše topení odkudkoliv i z chytrého telefonu. Zdroj: Bigstockphoto.com

Pro váš absolutní komfort však hledejte přístroje, které mají dálkové ovládání. Pro milovníky moderních technologií jsou tu také konvektory, které je možné napojit na wi-fi a vy je tak můžete ovládat přímo z mobilu přes k tomu určenou aplikaci. Topení tka budete moci ovládat odkudkoliv, například i z dovolené, pokud ho zapomenete vypnout. Případně si zatopíte těsně před vaším příjezdem, abyste se vrátili do útulného vyhřátého domova.

Velikost vytápěného prostoru

Při koupi konvektoru si vždy také zjistěte, na jak velkou plochu vytápění je daný přístroj určený. Konvektory jsou různě velké, mají různý design a liší se i jejich schopnost výhřevu. Jsou konvekotory, které vytopí místnosti do 45 m2.. Záleží ale také na velikosti stropů. Tím, že konvektory ohřívají vzduch, jsou právě dobré do místností s větší světlou výškou. Pokud máte větší, otevřený prostor, můžete nakombinovat i vícero konvektorů.

Minimální víření vzduchu

Starší konvektory dost vířily prach a byly hlučné. Nové konvektory však už je slyšet jenom mírně a také už nevíří prach tolik jako v minulosti. Vzduch, který jimi projde nezapáchá a nedráždí, což ocení hlavně jedinci, kteří mají problémy s průduškami nebo alergie.

Pokud jsou konvektory odolné proti stříkající vodě, můžete je směle instalovat i do koupelny. Zdroj: Klarstein.cz

Při koupi byste se také měli zajímat o další funkce:

  • zabezpečení proti přehřátí;
  • detektor mrazu (chrání prostory před přílišným chladem, pokud teplota klesne pod uvedených 5 °C, sám od sebe se zapne);
  • Open Window Detection (funkce zabezpečí vypnutí ventilátoru při průvanu, přístroj tak zbytečně nespotřebovává energii);
  • Pokud potřebujete konvektor do koupelny, může se vám hodit ochrana proti stříkající vodě.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí