zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Symbolem CHKO Brdy je vzácný rak kamenáč

31.12.2020
Chráněná území
Symbolem CHKO Brdy je vzácný rak kamenáč

Výběr informací o Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy ve Středočeském a Plzeňském kraji, která vznikla před pěti lety, 1. ledna 2016, ze zrušeného vojenského újezdu Brdy:

- Pohoří Brdy, zabírá celou polovinu brdského hřebene, leží přibližně 50 kilometrů jihozápadně od Prahy zhruba mezi městy Hořovice, Příbram, Rožmitál pod Třemšínem a Rokycany.

- Vznik CHKO Brdy schválila vláda v říjnu 2015 a CHKO byla zřízena 1. ledna 2016 spolu se zrušením vojenského újezdu. Předmětem ochrany je přírodní bohatství s cennými lesními porosty, loukami, mokřady, vřesovišti a desítkami potoků.

- Rozloha CHKO je 345 kilometrů čtverečních v původním vojenském újezdu a části jižních Brd. Je zde pět přírodních rezervací, tři přírodní památky a 16 evropsky významných lokalit. Území CHKO se člení do čtyř zón ochrany přírody, výrazná souvislá většina území spadá do III. zóny, která zabírá přes 84 procent rozlohy.

- V logu CHKO je vzácný rak kamenáč.

- CHKO Brdy je z naprosté většiny zalesněná, pouze s ostrůvky bezlesí a zemědělskou krajinou na okrajích. Celé území je navíc minimálně osídlené, nebo alespoň velmi málo v porovnání s ostatní krajinou.

- CHKO ochraňuje například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Díky zákazu vstupu se zde zachovala řada vzácných živočichů a rostlin (kosatec sibiřský, rosnatka okrouhlolistá, suchopýr pochvatý, rak kamenáč a škeble rybničná).

- V Brdech do letoška přibylo již 270 kilometrů cyklotras, které využijí i pěší turisté. Nové značení zavede cyklisty například k Padrťským rybníkům, k vodním nádržím Octárna a Pilská nebo loveckému zámečku Tři trubky, který nechal vystavět tehdejší majitel zdejších lesů, hrabě Jeroným Colloredo-Mannsfeld.

- Vojenský prostor Brdy (dříve nazývaný též vojenský výcvikový prostor Jince) se nacházel ve středních Brdech a vznikl usnesením československé vlády z 19. února 1926, dělostřelecké cvičiště zde bylo zřízeno o dva roky později. Za druhé světové války zabrala prostor německá armáda, která jej zvětšila. Prostor byl dále rozšířen v 50. letech, kdy byla pro účely protitankové střelnice zabrána řada vesnic ve středozápadní části Brd. Jeho rozloha činila 260 kilometrů čtverečních - podle rozlohy byl třetím největším z pěti vojenských újezdů v ČR.

- Armáda provozovala v Jincích mimo jiné dělostřeleckou, tankovou, protitankovou i pěchotní střelnici a leteckou zkušební střelnici. Na území prostoru bylo šest dopadových ploch - Tok, Jordán, Brda, Padrť, Bahna a Kolvín. Za první republiky zde bylo zkoušeno připravované opevnění, které se z velké části zachovalo do současnosti. Zákaz vstupu platil pro veřejnost v letech 1950 až 2015, v roce 2007 byly v omezeném rozsahu zpřístupněny některé okrajové části prostoru.

- Na okraji újezdu měla být umístěna americká radarová základna; v roce 2009 USA od její výstavby upustily.

- Na území Brd se nachází zřícenina raně gotického hradu Valdek ze 13. století, lovecký zámeček Tři trubky nebo přírodní rezervace Padrťské rybníky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí