zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dřevěné materiály pro výrobu stolků a skříní

07.01.2021
Ekostyl
Ekologické stavění, bydlení
Dřevěné materiály pro výrobu stolků a skříní

Nábytek je možné vybírat podle celé řady parametrů. Jedním z těch nejdůležitějších je materiál, ze kterého je nábytek vyroben. Právě materiál totiž definuje odolnost nábytku, jeho životnost, funkční vlastnosti, design a v neposlední řadě také určuje i to, jak jeho výroba či následná likvidace zatěžuje životní prostředí. Čím více je daný nábytek na očích obyvatelům bytu či návštěvám, či je více namáhán, tím je materiál důležitější.

Skříně a konferenční stolky

Konferenční stolky patří mezi nezbytné součásti vybavení prakticky každého obývacího pokoje. S konferenčním stolkem se velmi často manipuluje, ať již při úklidu, nebo jen proto, aby všichni, kdo zrovna sedí okolo, měli dobrý přístup k šálku kávy, který si na něj odložili. Je proto zřejmé, že na materiálu, ze něhož je konferenční stolek vyrobený, opravdu záleží.

Se skříněmi je to podobné. I pří výběru skříně, kterou den co den otevíráme a zatěžujeme její police předměty s velkou hmotností, se vyplatí zamyslet se nad konstrukčním materiálem. V následujícím textu se nebudeme zabývat materiály, jako je sklo či kov, a soustředíme se spíše na masivní dřevo a dřevotřísku.

Masiv

Masivní dřevo je pro výrobu nábytku klasickým materiálem, který se k tomuto účelu používal odedávna. I dnes oceňují zákazníci jeho vlastnosti, jako je pevnost, odolnost, a také fakt, že jde skutečně o čistě přírodní materiál.

Pro výrobu nábytku se používá dřevo jehličnatých stromů (smrk, borovice), buku i dubu a ti, kdo mají rádi pocit exkluzivity, ocení také nábytek z exotických dřevin, například mahagonu. Struktura dřeva je jedinečná a pokud je použito vcelku, dělá z každého kusu unikátní originál.

Masivní dřevo má samozřejmě také svoje nevýhody. První z nich je poměrně náročná údržba. Pokud má nábytek z masivu dlouho vydržet a vypadat co nejdéle jako nový, neobejdete se bez lakování nebo napouštění dřeva olejem či voskem. Druhou nevýhodou je potom cena, která je vyšší než u dřevotřísky. Cena samozřejmě závisí na typu dřeva, nejlevnější jsou klasické jehličnany, nejdražší potom dřevo exotických dřevin.

Dřevotříska a MDF desky

Jak dřevotříska, tak MDF desky (někdy nazývané jako dřevovláknité desky) mají za základ samozřejmě také dřevo. V těchto případech je však dřevo rozloženo na třísky, resp. na vlákna. K těmto dřevěným částicím je přidáváno pojivo. Vzniklá hmota je potom při vysoké teplotě lisována do výsledné podoby desek.

Možná nejpodstatnější rozdíl mezi dřevotřískou a dřevovláknitým materiálem tkví ve způsobu, kterým je s nimi pracováno. Zatímco dřevotříska je řezána, tj. používá se jako součást nábytku pravoúhlých tvarů, dřevovláknité desky lze frézovat a vytvářet z nich i složitější tvary.

Tyto materiály byly v minulosti kritizovány za obsah některých zdraví škodlivých látek, typicky formaldehydu. V současné době ale tato kritika již není relevantní. Velmi často se koncentrace potenciálně škodlivých látek pohybuje dokonce hluboko pod maximálními koncentracemi povolenými příslušnými normami.

Není příliš překvapivé, že nábytek z těchto materiálů je obecně levnější než ten z masivu.

Výběr nábytku podle materiálu

Při výběru konferenčního stolku nebo skříně je tedy na místě brát v potaz i materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Masiv bude volit každý, kdo chce mít nábytek opravdu odolný a s jistým puncem exkluzivity. Dřevotřísku budou naopak volit lidé, pro které je důležitým parametrem cena.

Vzhledem k tomu, že i dřevotřísku či MDF desky lze sehnat prakticky v jakékoliv povrchové úpravě včetně těch imitujících třeba masivní dřevo, design tak úplně rozhodovat nemusí.

Ať již je pro vás cena více či méně důležitým parametrem, slevy má rád každý, proto neváhejte využít také slevy na nábytek, díky kterým si nákup opravdu užijete.

Zdroj: PR článek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí