zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak vyrobit desku z víček?

10.01.2021
Recyklace
Jak vyrobit desku z víček?

Plastová víčka zná každý kdo se setkal s balenou vodou. Mnoho lidí je také sbírá. Ale víte jak z nich můžete vyrobit v domácích podmínkách desku s rozměry 270x270x5 mm a co k tomu budete potřebovat? To se dozvíte v tomto článku.

Krok 1 - posbírejte dostatek víček - pro uvedený rozměr budete potřebovat 320g. Doporučuji typy plastů: HDPE, PP, nebo PLA.

Krok 2 - víčka rozemelte na menší kousky. Čím menší kousky budou, tím rychleji se plast roztaví.

Krok 3 - připravte formu, kterou naseparujete olejem, nebo jiným prostředkem. Je to důležité proto, aby plast na deskách po roztavení nebyl přilepený a výrobek šel snadno vyjmout.

Krok 4 - materiál rozemletých víček nasypejte do formy.

Krok 5 - do rozehřáté elektrické trouby na teplotu 200 - 230 stupňů Celsia vložte formu s materiálem. Poté pečte po dobu 30 - 35 minut.

Krok 6 - po uplynutí doby vyjměte formu z trouby a desky stlačte. Doporučuji použít mini lis, který dokáže vyvinout přítlačnou sílu až 1500kg. Aby se deska nedeformovala při vyjmutí z formy, nechejte ji vychladnout ve stlačené pozici v lisu po dobu minimálně 25 minut.

Krok 7 - vyjměte desky a ořežte přeteklé hrany. Následně podle libosti můžete desky brousit, řezat a ohýbat. Desku je možné zpracovat různými způsoby na nové výrobky. Lze opracovávat jak ručním řezáním, tak i strojně. Srovnání řezání desky laserem a CNC frézováním je vidět ve videu níže.

Pokud se chcete dozvědět více o možnostech zpracování plastů v domácích podmínkách, můžete využít nabídku praktických workshopů. Workshopy se konají v Liberci podle individuální domluvy a zájmu o konkrétní techniky. Formy, nebo zařízení můžete objednat na E-shopu. V případě zájmu je možné udělat formu na zakázku.

Důležité upozornění - pokud budete v troubě péct plasty, už do ní nedávejte péct nebo ohřívat potraviny. Při manipulaci s horkou formou používejte ochranné rukavice.

Na závěr ukázka co lze ručně vyřezat ?

liška z HDPE víček

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí