zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Policie na jihu Čech zadržela dva muže při kopání vltavínů

16.01.2021
Geologie
Šlendryján
Policie na jihu Čech zadržela dva muže při kopání vltavínů

Policie zadržela na Českobudějovicku dva muže ve věku 23 a 24 let, kteří podle ní nelegálně těží vltavíny. Policisté je zajistili při akci poblíž obce Nesmeň. Na webu o tom dnes informoval mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Dodal, že k vyhledávání lidí, kteří vltavíny nelegálně těží, používají policisté novou metodu, při níž jim pomáhají i pátrací psi. "Kopáče je totiž potřeba přistihnout při nelegální činnosti, to je přímo při kopání v jámě. Pokud je varován, zmizí a ukryje se v lese," uvedl Matzner.

Podle něj hledači vltavínů v poslední době využívali i další lidi, kteří monitorovali terén v okolí nelegální těžby. Díky tomu měli kopáči často informace o tom, že se blíží policie a z místa stačili utéct. "Policisté sestavili týmy a s pomocí vyhledávací techniky zvolili méně nápadnou strategii, bez policejních vozů, majáčků," uved Matzner.

V Jihočeském kraji je řada míst, na nichž se vltavíny ve větší míře vyskytují. Jde například o okolí Besednice na Českokrumlovsku nebo Netolic na Prachaticku. Vltavíny se často nacházejí až několik metrů pod zemí a lidé, kteří kameny hledají, kromě jiného ničí cizí pozemky. Pokud kopají v lese, mohou ohrozit stabilitu stromů. Případy pak mohou skončit u soudu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí