zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Otevřena nábytková banka Praha

15.01.2021
Odpady
Recyklace
Urbánní ekologie
Otevřena nábytková banka Praha

V Praze byla tento týden otevřena nábytková banka - projekt, který Praze dlouho chyběl. Chceme jako město nabídnout pomoc těm, kteří se doteď museli rozhodovat, jestli za pár stovek zbývajících na živobytí pořídí dítěti postel, nebo školní obědy. A zároveň zachránit věci, které by skončily ve sklepě nebo na smetišti.

Pokud vyřazujete stále funkční nábytek, elektrospotřebiče nebo další vybavení domácnosti, prostřednictvím nábytkové banky můžou přinést dál velký užitek. Rodičům samoživitelům, seniorům, rodinám s dětmi nebo lidem se zdravotním znevýhodněním.

Jak na to?

1/ Věci nafoťte a pošlete vedoucímu nábytkové banky Tomáši Valentovi. Společně se domluvíte, zda se pro ně najde využití.

2/ Věci pak odvezete přímo do nábytkové banky v Libuši nebo si pro ně přijede vůz nábytkové banky.

Součástí nábytkové banky je také malá dílna. Drobné opravy darovaných věcí tam budou provádět lidé s postižením nebo ti, kteří jsou na běžném trhu práce obtížně zaměstnatelní.

Všechny darované věci pak poputují prostřednictvím sociálních pracovníků přímo těm, kteří tuto pomoc nejvíce potřebují.

Moc děkujeme všem, kdo místo smetiště darujete věcem nový život!

TIP: Nábytkovou banku najdete mezi jiným podobnými místy na webu a v aplikaci projektu www.KAMsNIM.cz

Z oficiálních informací na webu Centra sociálních služeb Praha:

Nábytková banka Praha poskytuje nábytek a domácí potřeby nízkopříjmovým skupinám Pražanů jako jsou samoživitelky, rodiny s dětmi, senioři, lidé se zdravotním znevýhodněním nebo lidé bez domova při jejich zabydlování. Nábytková banka orientuje svoji pomoc na ty, kteří zejména při vstupu do bydlení vyčerpali jiné možnosti pořízení vybavení svého bydlení a je vhodné je takto podpořit.

Cílová skupina

 • Lidé v bytové nouzi, kterým byla schválena žádost o byt pro osoby v sociální tísni
 • Lidé v hmotné nouzi (s potvrzením Úřadu práce) a s nájemní/podnájemní smlouvou v bytě na území HMP
 • Klienti sociálních služeb při zabydlování (zejm. opouštějící azylové domy, mj. samoživitelé a samoživitelky, rodiny s dětmi)
 • Osoby vracející se po výkonu trestu při zabydlování (zejm. klienti resocializačních a integračních programů)
 • Mládež opouštějící zařízení ústavní výchovy
 • Případy hodné zvláštního zřetele (zejm. vícečetné domácnosti, které nejsou ve hmotné nouzi, ale jsou prokazatelně v bytové nouzi bez možnosti zabezpečení vybavení domácnosti pro bydlení z vlastních zdrojů)

Základní funkce nábytkové banky

 • Nábytková banka umožňuje dovoz, svoz, skladování a distribuci nepotřebného nábytku, vybavení domácnosti a dalších předmětů denní potřeby podle specifikace zadavatele (např. elektrospotřebiče, oblečení, hračky či hygienické potřeby)
 • Dárci z řad veřejnosti mohou věnovat nepotřebný nábytek a další předměty denní potřeby (součástí darování je souhlas s jeho dalším využitím)
 • Darovat vybavení pro domácnost mohou také právnické osoby - firmy, společnosti, atd. Nábytková banka spolupracuje také v rámci strategických partnerství firem při jejich odpovědnostních programech
 • Na doporučení sociálních pracovníků MČ a sociálních služeb vydává nábytková banka lidem v nouzi nábytek a další předměty v rámci materiální pomoci

Další funkce nábytkové banky

 • Kromě sociální funkce má nábytková banka také funkci ekologickou, neboť naplňuje koncept cirkulární ekonomiky - dává druhou šanci nábytku a elektrospotřebičům, čímž prodlužuje jejich životnost a je tak jedním z nástrojů řešení vzniku odpadu
 • V nábytkové bance je zřízena rukodílna na drobné opravy nábytku z lamina a masivu

Podmínky přijetí a výdeje nábytku

 • Nepřijímáme secondhandový čalouněný nábytek (nový a zabalený čalouněný ano)
 • Přijímáme i nábytek, který vyžaduje drobné opravy (výměna kování, klížení, nové hranění a tak podobně)
 • Vyhrazujeme si právo darovaný nábytek nepřijmout
 • Klienti se mohou na Nábytkovou banku Praha obracet pouze prostřednictvím sociálních pracovníků nebo neziskových organizací

Ceník poskytovaných služeb

Veškeré služby jsou klientům poskytovány zdarma


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí