Úterý, 19. března 2024

V ČR se po roce znovu objevila ptačí chřipka, měly ji labutě

V ČR se po roce znovu objevila ptačí chřipka, měly ji labutě

V Česku se po necelém roce znovu objevila ptačí chřipka. Zatím je potvrzená u dvou uhynulých labutí na Zlivickém rybníku na Písecku, oznámili dnes ČTK zástupci Státní veterinární správy (SVS). Nákaza se v poslední době vyskytla v mnoha evropských zemích, kde kvůli ní vybíjejí chovy drůbeže. Subtyp choroby je H5N8, virus nebezpečný pro ptačí populace, který se nicméně na člověka nepřenáší.

Na Písecku má firma Agpi v chovech asi 150.000 nosnic, řekl dnes ČTK místopředseda představenstva Agpi Jan Čech. Drůbež mají zavřenou. Veterináři žádají chovatele drůbeže v regionu, aby ji zabezpečili, řekl ČTK ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. V pondělí 25. ledna projedná situaci krajský krizový štáb, řekla ČTK vedoucí oddělení krizového řízení kraje Marta Spálenková.

V pátek se sejde krizový štáb ministerstva zemědělství. Podle ministra Miroslava Tomana (ČSSD) je nejdůležitější zamezit šíření nákazy do chovů.

"Chovatelé by proto měli z preventivních důvodů zabránit kontaktu volně žijících a domácích ptáků. Je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků," řekl ministr. Mrtvé labutě ohlásil veterinářům starosta obce Čížová.

"Máme pořád preventivní opatření, už nemáme co zvýšit. Všechno máme zavřené, zabezpečené proti letu malých ptáčků," řekl Čech.

"Vyzýváme všechny občany, kteří chovají drůbež, aby si ji zabezpečili a nekontaminovalo se krmení a voda, aby byla zvířata nejlépe v zasíťovaném prostoru, aby tam volně žijící ptáci neměli přístup. Pokud by se vir dostal do chovů, budeme dělat opatření jako v roce 2017 - vyhlášení ohnisek, ochranných pásem, utracení veškeré populace," uvedl Kouba. V Evropě je podle něj teď asi 170 ohnisek nákazy přímo v chovech.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy muselo být vybito kolem 137.000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017 a také tehdy zasáhla i další evropské země. V Česku bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98.000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

V okolí aktuálního výskytu veterináři tentokrát nevymezí ochranná pásma, to se u výskytu choroby u volně žijících ptáků dělá jen u subtypu H5N1, který by mohl být nebezpečný i člověku. "Přesto provede SVS v aktuálním případě v oblasti deseti kilometrů kolem místa nálezu soupis komerčních chovů drůbeže a kontrolu dodržování biologické bezpečnosti," dodal mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Veterináři doporučují drobným chovatelům drůbeže, aby ji drželi v uzavřených prostorech a chránili před kontaktem s volně žijícími ptáky. "Zároveň vyzýváme občany, aby v případě nálezu uhynulých volně žijících ptáků v této oblasti ptáky nesbírali, ale informovali o této skutečnosti místně příslušnou krajskou veterinární správu," dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Ptačí chřipka se loni v lednu objevila ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v domácím chovu s 15 kusy drůbeže. Loni v únoru se v komerčním chovu ve Slepoticích na Pardubicku zlikvidovalo 7000 krocanů a 130.000 brojlerů.

Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 potvrzený v komerčním chovu je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží. Naposledy kvůli nákaze omezilo obchod s ČR Rusko, Ukrajina, Filipíny, Tchaj-wan, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Hongkong, Maledivy a Peru.

Virus takzvané ptačí chřipky se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997. Od té doby se rozšířil mezi drůbeží zpočátku hlavně v Asii a pak po celém světě. Vakcinace v chovech se neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují. Vysoce patogenní subtyp H5N8 způsobil rozsáhlé výpadky v produkci drůbežího masa počátkem roku 2014 v Asii a ještě do konce téhož roku se choroba přenesla do Evropy.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů