zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Některá stanoviště kontejnerů v Olomouci střeží fotopasti

31.01.2021
Odpady
Šlendryján
Urbánní ekologie
Některá stanoviště kontejnerů v Olomouci střeží fotopasti

Kamery a fotopasti začaly monitorovat dění na některých stanovištích kontejnerů na tříděný odpad v Olomouci, kam lidé často odkládají i velký odpad patřící do sběrového dvora. Radnice si od instalace kamer a fotopastí slibuje úbytek těchto nepovolených skládek. ČTK to sdělil primátorův náměstek Otakar Bačák (spOLečně). Lidé za černou skládku můžou ve správním řízení dostat pokutu až 50.000 korun, firmy až deset milionů korun.

"Upozorňujeme občany, aby na stanoviště s tříděným odpadem neodkládali odpad, který tam nepatří. Jedná se zejména o objemný odpad jako je nábytek, postele, matrace, skříně, kovové sušáky a podobně," uvedl Bačák. Častým nešvarem je podle něj také odkládání objemného elektroodpadu, jako jsou televize, počítače, pračky či ledničky ke kontejnerům určeným ke sběru elektroodpadu. "Do těchto kontejnerů ale patří jen elektroodpad malých rozměrů," dodal.

Na svoz objemných elektrospotřebičů není firma, která kontejnery provozuje, zavedena, a nechá je na místě. Úklid pak zajišťuje radnice na své náklady. Podnikatelé na stanoviště často odkládají pytle se stavebním odpadem, zbytky vodoinstalačního materiálu, obaly od těsnicích tmelů, zbytky izolačních materiálů, sanitární keramiku a obalový materiál.

"Firma nabídne zákazníkovi například při rekonstrukci koupelny, že odpad odstraní legálním způsobem, a za to si nechá samozřejmě zaplatit. Místo toho, aby odpad předala sběrovému dvoru pro podnikatele, recyklační firmě nebo na skládce odpadů, což se musí platit, je pohodí na stanoviště s tříděným odpadem a peníze za likvidaci jí zůstanou. Město Olomouc pak musí na své náklady tento odpad odstranit," upozornil Bačák.

Několik fotopastí bylo kvůli černým skládkám před časem instalováno také ulicích Šternberku na Olomoucku. Fotopasti monitorují místa, kde vznikají černé skládky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí