zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 27. 1. 2021

29.01.2021
Voda
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 27. 1. 2021

Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.

Stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem mírně zhoršil, ale zůstal celkově normální. Hladina v mělkých vrtech ve srovnání s předchozím týdnem na území ČR převážně stagnovala.

Hladiny vodních toků na našem území zvolna klesají nebo jsou setrvalé. Průtoky se vzhledem k dlouhodobým lednovým průměrům pohybují v širokém intervalu převážně od 35 do 325 % QI. Některé stanice jsou ovlivněny ledovými jevy. Limity sucha (Q355) se v současnosti vyskytují na dvou profilech v působnosti Povodí Labe.

V období od 20. 1. do 27. 1. 2021 spadlo na celém území 9 mm srážek (Čechy 10 mm, Morava 7 mm), což odpovídá 95 procentům normálu pro toto období (Čechy 100 % normálu, Morava 83 % normálu). Oproti minulému týdnu zůstala výška sněhu ve vyšších oblastech podobná, zvýšila se zásoba vody ve sněhu. Odhad celkového množství vody ve sněhové pokrývce na území ČR k 25. 1. 2021 je cca 1,294 mld. m3 (16,4 l/m2).

Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tato vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 52-100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry. Na nádržích probíhají manipulace v souladu s manipulačními řády. U některých nádrží došlo k přechodu na zimní hladinu a s tím spojenými změnami zásobního objemu. Nádrže jsou připraveny zachytit či transformovat případné povodňové průtoky.

Přílohy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí