zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tankovat CNG se slevou 2 Kč/kg mohou firmy nově u téměř poloviny plnicích stanic v Česku

05.02.2021
Doprava
Tankovat CNG se slevou 2 Kč/kg mohou firmy nově u téměř poloviny plnicích stanic v Česku

Od února se výrazně rozrostla síť plnicích stanic, kde mohou firmy a podnikatelé využívat trvalou slevu 2 Kč na kilogram stlačeného zemního plynu (CNG). Nákupní aliance Axigon totiž umožňuje čerpat CNG nově také v síti plnicích stanic společnosti E.ON Energie. Spolu s největší sítí innogy Energo tak jde o 95 plnicích stanic z celkového počtu 219. Díky dvoukorunové slevě vychází odpovídající množství CNG asi o 10 korun levněji než litr benzínu.

Nákupní aliance Axigon umožňuje firmám i živnostníkům díky sdružené poptávce čerpat výhody jinak dostupné zpravidla jen velkoodběratelům. V segmentu motorových paliv jde například o takzvané plošné ceny benzínu a nafty. V případě CNG je pak možné využít v partnerské síti slevu 2 Kč za kilogram paliva. Odběry prostřednictvím tankovacích CNG karet Axigonu kontinuálně rostou. ,,V uplynulém roce překročily odběry CNG prostřednictvím naší nákupní aliance poprvé jeden milion kilogramů, což v meziročním srovnání představuje téměř dvojnásobný objem," říká Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.

Dosud bylo možné využívat dvoukorunovou slevu prostřednictvím Axigonu pouze v největší síti plnicích stanic společnosti innogy Energo. Od letošního února platí stejné zvýhodnění také ve třetí největší síti plnicích stanic společnosti E.ON Energie. ,,V současnosti tak mohou firmy využívat výraznou slevu na CNG celkem na 95 plnicích stanicích v Česku. Tento počet ovšem ještě vzroste a letos má překročit hranici 100 plnicích stanic, což je téměř polovina celé sítě," popisuje Damir Duraković.

Podle aktuálních údajů Českého plynárenského svazu bylo v Česku v lednu celkem 219 veřejných plnicích stanic CNG. Průměrná cena CNG se pohybuje okolo 27,50 Kč/kg, což odpovídá asi 19,60 Kč/m3. Pro porovnání ceny s konvenčními palivy je třeba kalkulovat s cenou za metr krychlový CNG, protože právě tento objem odpovídá z hlediska obsahu energie v palivu litru benzínu. ,,Započteme-li dvoukorunovou slevu na kilogram, dostaneme se v průměru na 25,50 koruny za kilogram, což znamená 18,20 koruny za metr krychlový. Za odpovídající množství CNG tedy držitel karty ve srovnání s litrem benzínu ušetří 10 korun," doplňuje Damir Duraković.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí